Sağlığımızla ilgili kararları kim nasıl veriyor?

[Bu konuyu Ekogazete’de birkaç kez işledik.  Ama yükselen çığlıklara karşın yetkililer önlem almıyor.  Gelin, bu rezalete bir daha eğilelim.  Kısaca.]

Şu anda Avrupa Birliği Komisyon’unda bir itişme var.  Bir yanda Çevre Genel Müdürlüğü.  Öbür yanda Tüketici Sağlığı Genel Müdürlüğü.  Konu sağlığa zararlı kimyasallar hakkında hazırlanacak bir rapor.  İkisinin arasında da EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi).

EFSA geçtiğimiz aylarda birkaç skandalın konusu olmuştu.  Görevlerinden biri kimyasal maddelerin sağlığa etkileri konusunda inceleme yapıp bunların Avrupa ortamında kullanımına yeşil ışık yakmak ya da kısıtlama getirmekti.  Bazı olaylar göstermişti ki, EFSA’da kararları veren bilim insanlarının bazıları büyük şirketlerle içli dışlı.  Kendi kişisel araştırmaları için onlardan parasal destek alıyorlar ya da onların adına yazılar yayımlıyorlar.  Hatta aşırı baskı ve sorgulamalar karşısında kalan EFSA başkanı istifa etmiş ve ertesi gün büyük bir kimya firmasında çok iyi ücretli bir koltuğa oturuvermişti.  Her türlü etik ilkeyi ayaklar altına alarak.

Bu renkli manzaranın ortasında Tüketici Sağlığı Genel Müdürlüğü kamuoyunda kansere, aşırı şişmanlığa, iktidarsızlığa neden oldukları konuşulan bazı maddeler hakkında EFSA’nın Mart 2013’e kadar bir rapor üretmesini istedi.  EFSA da bir araştırma grubu oluşturdu ve bunun üyelerinin adlarını yayımladı.

Bu girişim hem Çevre Genel Müdürlüğü’nün, hem de birçok örgütlü toplum kuruluşunun eleştirisini aldı.  Çünkü EFSA’nın adı kirlenmişti ve güven vermemekteydi.  Üstelik adı yayımlanan 18 uzman arasında kuşkulu olanlar vardı.  Bir örgütlü toplum kuruluşu yalnızca 3 uzmanın bu konuda yetkili olduğunu, ötekilerin ise referans verecek geçmişleri bulunmadığını belirtti.  Ötesi de var.  Sekiz uzman kimya endüstrisiyle menfaat ilişkileri olduğunu kabul etti.  Hele bunlardan birinin, geçmişte sigara endüstrisiyle yakın ilişkileri olmuştu;  kişisel araştırmaları için onlardan 13 yıl içinde 300.000 dolar finansman sağlamıştı.

Amerikalı bir profesör EFSA’nın kimi zaman “Bir astrofizik toplantısında ayağa kalkıp ‘Evet, ama bazı kişiler dünyanın dümdüz olduğunu ve kainatın merkezinde yer aldığımızı söylüyor.” der gibi davrandığını belirtiyor.

[Mesele şurada ki, AB ortamında sağlıkla ilgili bazı tercihler yapılıyor ve kararlar alınıyor.  Bunlar ister istemez ülkemizi de, dolayısıyla bizlerin sağlığını da etkiliyor.]

Atila Alpöge / Paul Benkimoun ve Stéphane Foucart, Le Monde, 13.12.2012

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Sağlığımızla ilgili kararları kim nasıl veriyor?

  1. Metin Grman dedi ki:

    *Tesadfen bulduklar bir ilaca pazar yaratmak iin KOLESTEROL diye bir hastalk icat edenlerden daha ne beklenir ki ? ! * *”Amalar, nce btn insanlar hasta olarak kabul edip, onlardan ‘salkl olduklarn’ kantlamalarn istemek…”* *MG*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s