İklim değişimi için yanlış yerde toplanmak

BM’nin 18’inci İklim Toplantısı 26 Kasım 2012’de başladı.  Gündemde hükümetlerin sera gazı salımını azaltmaya odaklı eylem programı oluşturmak var.  7 Aralığa kadar sürecek olan toplantının ev sahibi Katar.  Yani, kişi başına en fazla sera gazı salan ülke.  Üstelik Katar bugüne kadar iklim değişimi çabalarını adeta sabote etmemiş miydi?  Bu nasıl iş?  Soğuk bir şaka mı?

Katar dünya çapında ön plana çıkmak için büyük çaba gösteriyor.  Fantastik projeler oluşturuyor.  Başka ülkelerde büyük yatırımlar yapıyor.  Bu toplantının maliyetinin önemli bir bölümünü yüklenip ev sahipliğini ısrarla kapması da böylesine bir anlam taşıyor.  Ama iklim değişimi konusunda ne kadar samimi ve dürüst?  Bu pek bilinmiyor.  Hudutsuz zenginliğini petrol ve doğalgazdan sağlayan bu ülke şimdiye kadar fosil yakıt kullanımını azaltma yolundaki antlaşmaları hep baltaladı.  Katar’ın, ev sahipliği yapmanın ötesinde toplantı başkanlığını da kapmış olması, iki hafta sürecek olan görüşme ve pazarlıkların ne üreteceği konusunda kuşkular yaratıyor.

Katar 44 tonluk kişi başına CO2 salımıyla dünya şampiyonu.  Bu derecesi ABD’ninkinden 3 kat fazla.  Çin’den 9 kat.  Hindistan’dan 22 kat.  25 yıl önce Kyoto protokolünü imzalamıştı, ama bu antlaşmanın gerektirdiği hiçbir girişimi gerçekleştirmedi;  bu ortak karar yokmuş gibi davrandı.

Ülke bol petrolü ve hudutsuz gibi duran doğalgazıyla enerji çılgını.  Bu nedenle enerji kullanımı bedava.  Bu olgu yıllık tüketimin katlana katlana büyümesine neden oluyor.  Öte yandan suyu olmayan bir ülke.  Su karmaşık bir teknolojiyle deniz suyundan elde ediliyor.  O da bedava.  Böyle olunca kullanımda hudut yok.  Halk yılda kişi başına 400 litre su harcıyor.  Ama deniz suyundan su elde etme teknolojisi de aşırı sera gazı üretiyor.

Ancak eklemek gerekir ki, Doha yakın zamanlarda güneş enerjisine de usul usul ilgi duymaya başladı.

Bakalım, böyle bir çerçevede oluşan toplantıdan ne ölçüde olumlu bir sonuç çıkacak?

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Audrey Garric, Le Monde, 25.11.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, Su, İklim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s