Dünya Bankası da korkmaya başladı

Dünya Bankası 18 Kasım’da yayınladığı bir raporda, fakir ülkeleri vurabilecek ürkütücü bir felaketi dile getiriyor:  aşırı sıcaklık dalgaları, besin stoklarındaki ani düşüş, deniz seviyesi yükselmesi ve benzerleri…  2060’dan itibaren sıcaklığın 4 derece yükselmesi yüzlerce milyon insanı etkileyecek bir felaketler zincirine yol açabilecekmiş.  Rapor, dünyanın bu duruma uyum sağlayıp önlem alabileceğini gösteren hiçbir verinin olmadığını belirtiyor.  Bu karanlık senaryo, uluslararası platformda ele alınan 2 derecelik ısınmaya karşı alınan önlemler paketinin bir hayli dışında yer alıyor.

Tek suçlu insanoğlu

Dünya Bankası “Şu andaki CO2 salımı düzeyinin küresel ısınmayı 2 derecelik eşiğin çok üstüne taşıyacağı kesindir.” diyor ve ekliyor:  “Politik irade olmadığı taktirde sıcaklık artışı, yüzyıl boyunca ve 2060’tan itibaren +4 derece olacaktır!”  Bankanın başkanı Jim Yong Kim “O dünya, bugün içinde yaşadığımız dünyadan öylesine farklı olacaktır ki, tanımını yapmak çok zor.” diyor ve küresel ısınmadan insanın sorumlu olduğunun tartışılmaz olduğunun altını çiziyor.

Bu durumda gezegeni tehdit edecek tehlikelerin listesini (sel, kuraklık, kötü beslenme…) çıkaran rapor Doğu Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya’da su kıtlığı ve Sahra-Altı Afrika’da çocuk ölümlerinde gözle görülür bir sıçrama olacağını öngörüyor.  Ve olasılıkları “Aşırı iklimsel olayların yoğunlaşması, özellikle gelişmekte olan ülkelerde fakirliğe karşı mücadele çabalarını tersine çevirecek ve gezegenimiz bugün olduğundan daha fazla eşitsizliğin hüküm sürdüğü bir yer olacak.” diye özetliyor.

Bu arada durumdan nasibini almayacak hiçbir bölge kalmayacakmış.  Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Avrupa’yı geçtiğimiz aylarda vuran kuraklık tekrar edebilirmiş.  Ayrıca Batı dünyası, iklim felaketlerinden kaçışın yaratacağı göç patlaması ile uğraşmak zorunda kalabilirmiş.

Dünya Bankası açık açık “Sıcaklığı düşürmek gerek ve bunun tek çaresi hemen uygulamaya konulacak uluslararası işbirliğidir.” diyor ve ülkeleri “enerji ve doğal kaynakları daha akıllıca kullanmaya” çağırıyor.

Bu arada, geçen 4 Ekim’de yayınlanan bir anket sonucuna göre, ankete katılan insanların %77’si iklim değişiminin bilimsel olarak kanıtlandığına inanıyormuş. Sigorta şirketi Axa için İpsos kamuoyu araştırmaları şirketi tarafından yürütülen bu anket uluslararası düzeyde, 3 kıtada, 13 ülkede, 18 yasından büyük 13.492 kişilik bir eşantiyonla gerçekleştirilmiş.

Şükrü Munoğlu / Le Monde, 19.11.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s