Afrikalılar Norveç’in yardımına koşuyor

16 Kasım 2012’den beri 4 dakikalık bir video internette izlenme rekoru kırıyor.  6 gün içinde 900 bin kere tıklanmış.  Adı RADI-AID.  “Radyatör Yardımı”ndan gelme.  Bunda soğuktan kırılıp perişan olan Norveçlilere radyatör yardımı yapan Afrikalılar görülüyor ve söyledikleri şarkı dinleniyor.  Hiciv dolu nefis bir video.  Bunu oluşturan da SAIH (Norveçli Öğrenci ve Akademisyenleri Uluslararası Yardım Fonu).

Videoda kar fırtınası altındaki Norveç’te insanların çektiği azap sergileniyor.  Bu duruma acıyan Afrikalılar da kendi ülkelerinde kapı kapı dolaşıp eski, işe yaramaz radyatörleri topluyorlar;  doğru Norveç’e yolluyorlar.  Açtıkları kampanyanın logosu şöyle:

RADI-AID sloganı 1984’te Etiyopya’daki açlık felaketine yardıma koşma yolunda oluşan BAND-AID girişimine gönderme yapıyor.  Hicvin temelinde Batı’nın üçüncü dünya ülkelerine ve özellikle Afrika’ya yardımı söz konusu olunca ölmekte olan, aç, çarpılmış, hastalıklı, ağlamaklı çocukları, yerlerde kıvranan çöp gibi inşaları gösteren görüntüler ve bunların üzerine bindirilen adeta yardım dilenen şarkılar var.  Başka bir deyişle, Batı’nın güney ülkelerine ve ekolojik sorunlara bakış açısı.

SAIH bu videoyla şu dört noktayı vurguladığını söylüyor.

  • Sefalet bezirgânlığı yapmadan da fonlar toplanabilir.
  • Durmadan güneyin fakirliğini, geriliğini, fecaatini işleyen yaklaşım yerine okullarda, basında, televizyonlarda üçüncü dünya hakkında daha tarafsız, hatta başarılarını, güzelliklerini de yansıtan olumlu bir tavır da yer almalıdır.  Bu ülkelerin olumsuz durumuyla Batı’nın yaptıkları ve yapmadıkları arasında bir ilişki yok mu?
  • Özellikle görsel ve yazılı basın gerçekleri yansıttığı zaman daha fazla etik davranabilir.  Batı ülkelerindeki aç çocukların resimlerini anne-babalarından izin almadan kullanabiliyorlar mı sanki?
  • Yardım, gerçek gereksinimlere seslenmelidir ve etken olmayı bilinçli olarak seçmiş tutarlı politikalara dayanmalıdır.  İyi niyetler ve duygusallık yetmez.

Öğrenci ve akademisyenlerin kendi ülkelerini alaya aldıkları bu zeki video şu adresten izlenebilir:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oJLqyuxm96k

Atila Alpöge / Anne-Sophie Novel, Le Monde, 23.11.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s