Kahve düşkünlerine kötü haber

“Benimki orta olsun!” derken acaba tercih ettiğimiz bir tür kahveyi yitirmekte olduğumuzun farkında mıyız?  Çünkü araştırmacılar önümüzdeki kırk, elli yıl içinde “arabica” türü kahvenin yok olacağını duyurdular.  Nedeni iklim değişimi.  Üstelik bunu söyleyen sokağın köşesindeki kahveci çırağı değil, Londra’nın ünlü Kraliyet Botanik Bahçeleri’nin saygın uzmanları.  Etiyopyalı bilginlerle beraber yürüttükleri kapsamlı araştırmayı bir bilim dergisinde yayımladılar.

‘Plos One’ adlı ünlü Amerikan dergisinin 7 Kasım tarihli sayısında yer alan ayrıntılı yazı bu ilginç gelişmeye ışık tutuyor.  Araştırmacılar iklim değişimi çalışmalarında üzerinde durulan üç senaryoyu incelemişler.  Senaryolar yüzyıl sonuna kadar belirmesi kuvvetle muhtemel olan 2,4 – 2,8 – 3,4 derecelik küresel ısınma varsayımlarına dayanıyor.  Yürütülen simülasyonlar Arabica’nın yetiştiği 349 değişik bölge ve araziyi ele almış.  Görülmüş ki, 2080’e kadar %65 ile %99 arasında beliren randıman düşüklüğü söz konusu.

Bu olgunun kaynağında kahvenin, ama özellikle arabica’nın iklim koşullarına aşırı duyarlılığı yatıyor: Ancak 19 ile 25 derece arasındaki ortamlarda verimli ürün alınabiliyor.  Sıcaklık artınca ağaçlar kuruyor, ya da aşırı yağış ve kuraklık dönemlerinde ürün bozuluyor.  Araştırmacılar çalışmalarında bazı ikincil etkenlerin neden olabileceği yan zararları incelemediklerini de belirtiyorlar.  Örneğin, ormanların yok edilmesinin, tohumları dağıtmakta yararlı olan kuş sürülerinin bu bölgelerden çekilmesinin, bitki toplumunu artarak etkilediği gözlenen hastalık salgınlarının ya da parazit saldırılarının ortaya çıkan tabloyu daha da karartma olasılığı var.

Arabica’nın yaşayacağı kriz dünyanın değişik yerlerinde (örneğin Brezilya, Sudan ve Etiyopya’da) binlerce aileyi etkileyecek, bu ülkelerin ekonomisinde ciddi sarsıntılar yaratacaktır.  Arabica 4,86 milyon tonla dünya kahve üretiminin %60’ını sağlıyor.  Bunun değeri de 13 milyar avro boyutunda.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Audrey Garric, Le Monde, 13.11.2012

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kahve düşkünlerine kötü haber

 1. Metin Gürman dedi ki:

  Bu bilimsel ve gerçeklere dayanan yazıyı egosantrik bir mantıkla değerlendirince şöyle bir tablo çıkıyor karşıma:
  Artık mahallelerde kahvehaneler kalmıyor, buna karşılık café’ler türüyor adım başında.. Yeni nesil artık kahve değil nescafe içiyor. Bu yüzyıl bitmeden “benimki orta olsun” diyebilecek insan kalmayacak. Onun yerine “benimki sütlü olsun” diyenler olacak..
  Kültürümüzde üstüne çizik atılmayan ne kaldı ki ? Bir de köpüklü kahve unutulsun, kardeşim !
  Vatanın arkasından ağlamaktan gözyaşı kalırsa kahve için de ağlarız elbet….
  Metin Gürman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s