Küçük, ama elektrikte büyüklere örnek

Dünyada elektrik gereksiniminin tamamını güneş enerjisinden sağlayan ve karbon ayak izini sıfıra indirmeyi beceren ilk ve tek ülke hangisi biliyor musunuz? Çoğumuzun adını bile duymadığı Tokelau. Tokelau, Pasifik Okyanusu’nda, üç atolden oluşan ve Yeni Zelanda’ya bağlı minicik bir ülke. Güneş enerjisine dönmelerinin ana nedeni, gelecek endişesinin çok belirgin olması: Tokelau, denizden sadece iki metre yükseklikte.

Turizm broşürlerinde pırıl pırıl bir gökyüzü, masmavi bir deniz ve altın kumsallı cennet köşeleri resimleri görürüz ya, Tokelau o yerlerden biri. Gözünüzün önüne yemyeşil bir bitki örtüsü ve sayısız lagunlar getirin.

Şimdi, bu cennet köşesinde dumanlı ve gürültülü dizel jeneratörleri düşünün. Bir ay öncesine kadar tüm enerji gereksinimini bu şekilde karşılıyormuş Tokelau yönetimi.

Ama bir süredir karşılaştıkları yeni iklim koşulları onları ürkütmeye başlamış.  2011 yılında La Nina yüzünden tam yedi ay yağmur görmemiş atoller. Aynı zamanda, çevrelerindeki bazı deniz hayvan türlerinin yok olmaya başladığını fark etmişler.

En önemlisi, atollerinin çok yakın bir gelecekte yükselen okyanus sularının altında kalacağını anlamışlar.

Tokelau halkı siyasal liderlerine “Ulu” diyor. Fuao Toloa, Tokelau’nun eski Ulu’larından. Tokelau’nun kendi başına karbon salımlarını azaltmasının, bu geleceği pek etkilemeyeceğinin bilincinde olduğu için ilginç bir plan oluşturmuş. 2011 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı’nda, ülkesinin bir yıl içinde, tüm enerjisini güneşten sağlayan ilk ve tek ülke olacağını açıklamış.

Amacı, Tokelau gibi fakir ve kaynakları çok az olan bir ülkenin bile bunu başarabileceğini göstermek. Çok daha zengin çok daha güçlü ülkelere örnek olmak. Ve belki de onları, hareketsizliklerinden dolayı, biraz utandırmak.

Nitekim, geçtiğimiz hafta Tokealu’nun bu girişimi, çevre haberleri veren tüm yayın organlarında ve ekoloji sitelerinde yer aldı.

Bakalım minik Tokelau’nun bu başarısını örnek alan olacak mı?

Tahsin Çorat / Yararlanılan kaynak: BBC, 7.11.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası, Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s