Çevreye saygısız reklam yapamazsınız

Fransa’da bir asliye hukuk mahkemesi Toyota’nın 4×4 modellerinin reklamlarına “dur” dedi ve firmanın, bunları pazarlamakta kullandığı fotoğraf, video ve reklamları 23 Ekim’den itibaren bir ay içinde kullanımdan çekmesini istedi.  Aksi halde firma her kullanımda 100 avro ceza ödeyecek.  Bir derneğin yaptığı şikâyet üzerine harekete geçen mahkeme bu kararını çevreyi koruma yasasının ilgili bir maddesine dayandırdı.

Hayli aşırı sera gazı üreten bu araçlar, firmanın pazarlama kampanyalarında, doğanın ortasında, kumların, karların içinde umursamazca dört dönerken, kimi zaman da sulak yerleri keyifle aşarken görülüyordu.  Oysa yasanın ilgili maddesi motorlu araçların kamuya ait yolların dışındaki doğal mekânlarda gösterilmesini çevre korumacılık adına yasaklıyor.  Mahkeme kararında “Bu tür araca sahip olursanız doğada aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz duygusunu yaratan bir mesaj çevre korumacılığa aykırıdır.” dedi.

Konuyu yargıya “France Nature Environment” (FNE) adlı dernek götürmüştü.  Bu, aslında bir tür federasyon.  44 yıl önce kurulmuş.  Çevre ve ekoloji konularında etkin olan 3.000 derneğin işbirliği, elbirliği mekanizması.  Bu toplu hareketin adına başvurular yapıyor, davalar açıyor, girişimler planlıyor.  Dernek davada kanıt olarak Toyota’nın sitesindeki fotoğrafları, acentelerde dağıttığı broşürleri, televizyon reklamlarının videolarını gösterdi.  Firma ise çeşitli itirazlarla mahkemeyi oyaladı.  Örneğin son celsede firmanın avukatı söz konusu fotoğrafların Fransa dışında çekilmiş olduğunu, bu nedenle de Fransız yasalarının bunlara uygulanamayacağını ileri sürdü.

FNE bu davadan önce “Reklamcılar Derneğinin Etik Komisyonu” diye adlandırabileceğimiz bir kurula başvurmuş ve Toyota’nın, Ford’un, Fiat’ın, Volkswagen’in ve Land Rover’ın kampanyalarını dile getirmişti.  Kurul derneğin başvurusunu geçerli ve haklı bulmuştu.  Her ne kadar, diğer dört firma bu görüşe saygı göstererek kampanyalarında gereken değişiklikleri yapmışlarsa da Toyota umursamaz davranmıştı.  FNE bu tavır üzerine yargıya başvurmuştu. Çevreciler, mahkemenin bu kararının tarihi bir anlam taşıdığına işaret ediyorlar.

Atila Alpöge / Sophie Landrin, Le Monde, 26.10.2012 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s