Alevle ve sal karbonları gitsin

Filmlerde, televizyon dizilerinde görmüşsünüzdür. Petrol kuyularının yanında duran metal kuleden alevler yükselir. Bunu kara ve denizdeki petrol platformlarından başka, rafinerilerde, petro-kimya fabrikalarında ve doğal gaz işleme birimlerinde de görebilirsiniz. Buna “flaring” yani “alevlemek” deniliyor. Her yıl alevleme yoluyla yok edilen gaz ne kadar biliyor musunuz? 140 milyar metre küp. Yani AB gaz tüketimin üçte biri.

Yakılan gaz, ham petrol çıkarılırken kendiliğinden ayrışan doğal gaz. Kuyulara bunun için ayrıca depolayıcı sistemler kurulmadığı ve bunu üretim birimlerine taşımak için gerekli alt yapı düşünülmediği için, şirketler bundan kurtulmak için alevliyorlar.

Alevlemenin atmosfere kattığı salım, 400 milyon ton karbon diyoksit karşılığı. Wikipedia’ya göre bu, dünyadaki yıllık karbon diyoksit salımlarının % 1,2’sini oluşturuyor. Pek önemli değilmiş gibi gelebilir. Ama şöyle düşünün: bu salım, Kyoto Protokolü çerçevesinde, Haziran 2011’e kadar çıkarılmış, Belgelenmiş Salım Azaltma (Certified Emissions Reductions) kredilerinin yarısından fazlasına eş değerde.

On yıl kadar önce, Dünya Bankası bu konunun önemine dikkat çekmeye çalışmış. Çevrecilerin yıllardır istediği gibi, alevleme tamamen durdurulamasa bile en azından bu salımın azaltılmasını önermiş.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da toplanan bir uluslararası konferans, önümüzdeki beş yıl içinde bu alevleme işlemini % 30 oranında azaltmayı kabul etti. Bu çok önemli bir adım.

Dünya Bankası’na göre alevleme, her yıl 50 milyar dolarlık yakıtın ziyan edilmesi demek. Bunu % 30 oranında azaltmak ise, 52 milyon aracı trafikten çekmekle eş değerde.

Birleşmiş Milletler’in 26 Kasım-7 Aralık arasında Doha’da toplanacak İklim Değişimi Konferansı’nda bu konunun yeniden ele alınması bekleniyor.

Tahsin Çorat / Yararlanılan kaynak, BBC, 24.10.2012

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s