Organik beslenme besleyici mi?

Amerikan Pediyatri Akademisi’nin 22 Ekim’de yayımladığı bilimsel bir araştırma organik ürünlere dayalı beslenme ile alışılmış beslenmeyi karşılaştırıyor ve biyo yaklaşımın gerçekten de daha sağlıklı olup olmadığını inceliyor.  Çocuk doktorlarını aydınlatmayı hedefleyen kapsamlı çalışma, organik beslenme konusunda soruları olan anne ve babalara ne gibi bir yol gösterilmesinin uygun olacağını açıklıyor.  Ayrıca başka çalışmalara da gönderme yapıyor.

İki doktor (Joel Forman ve Janet Silverstein) tarafından kaleme alınan ve kuruluşun Gıda Komitesi ile Çevre Sağlığı Konseyi adına yayımlanan rapor, son 15 yıl içinde ABD’de organik yiyecekler alanında büyük bir patlama yaşandığını belirtiyor.  Satışlar 8 misli artarak yılda 30 milyar dolarlık bir düzeye erişmiş.  Ancak bunlar değişik pazarlama mesajlarıyla ve birbirinden farklı sloganlarla sunuluyormuş satışa.  Gerçek bir standardizasyona daha gidilememiş.  Bu da tüketicilerin yanlış anlama ve değerlendirmelerine neden oluyormuş.

Rapora göre, organik beslenmenin insanları (hastalıklara neden olabilecek) zehirli tarım ilaçlarından koruduğu konusunda artık hiçbir kuşku kalmamıştır.  Öte yandan organik tarımın daha az ekolojik etki bıraktığı da biliniyor.  Bununla birlikte organik beslenmenin ötekine kıyasla daha sağlıklı olduğunu ya da hastalıklardan daha iyi koruduğunu ileri sürmek şu anda mümkün değil.  Elde bunu belgeleyebilecek araştırma ve çalışma şimdilik yok.  Aslında böyle bir amacı hedefleyen bilimsel çalışma yapmanın hudutsuz zorlukları var.  Öte yandan organik yiyeceklerin rahatsızlık ve hastalıklara neden olduğunu gösteren ipuçlarının bulunmadığını da (olumlu bir nokta olarak) eklemek yerinde olacaktır.

Rapordan çıkan diğer bazı sonuçlar da şöyle:

  • Hayvan yetiştirmede organik yöntemlere başvurulması (örneğin antibiyotiklerin tedavi dışında kullanılmaması) ilaçlara dayanıklı organizmaların insanlarda hastalık  yaratmasını büyük ölçüde önlüyor.
  • Organik sütle, alışılmış süt arasında klinik bakımdan bir fark bulunmuyor. Bu çerçeve içinde organik sütte daha fazla bakteri olacağını ileri sürmenin olasılığı yok.
  • Organik ürünlerin daha pahalı olduğu gözleniyor.  Ancak, bu tür tarımdaki bilgi birikiminin zamanla gelişmekte olduğu ve yöntemlerin giderek daha da etkenlik kazanacağı biliniyor.  Ayrıca, bir yandan enerjide, öbür yandan da petrol ürünlerinde (tarım ilaçlarında) beklenen fiyat artışlarının ibreyi organik tarıma yönlendireceği ve harcamalar bakımından daha çekici kılacağı düşünülebilir.
  • Alınan gıdaları çeşitleri, miktarları ve kaynakları açısından ayrıntılı olarak kaydedecek sistemli araştırmaların ileride yapılması, tarımda kullanılmış ilaçlar ve benzerlerinin neden olduğu hastalıklar ile alışılmış türden beslenme arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına yarayacaktır.

Çalışma organik ürünlerin açık ve seçik olarak pazarlanmasında yararlı olacak bazı tanımlara da yer veriyor.  Ayrıca çocuk doktorlarının anne-babalara salık verebilecekleri (çok ilginç ve hayli yararlı) iki beslenme yayınına da gönderme yapıyor:

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: Amerikan Pediatri Akademisi’nin sitesi, 22.10.2012

Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Organik beslenme besleyici mi?

  1. Anonim dedi ki:

    *Ne ilgisi var, bilemiyorum ama, aklıma şu sözümüz geldi: “Bir deli kuyuya bir taş atmış, sonra 9 deli uğraşmış, çıkaramamış.” MG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s