Mars, iklim bilginlerine arka çıkıyor

6 Ağustos’ta Mars’a inen Curiosity adlı aracın serüvenlerini izlemişsinizdir.  Şu sıralar, dağda bayırda toprak “yiyor”, lazeriyle kaya parçacıklarını buharlaştırıyor ve resimler çekiyor.  Curiosity, NASA’nın altıncı Mars serüveni.  Bu yolculukların iklim bilimine ilginç bir katkısı olmuş.  Süreç boyunca, Mars ikliminin nasıl değişmiş olabileceğine ilişkin bilgisayar modelleri geliştirmiş uzmanlar ve bu gezilerde, bunların doğruluğunu sınama olanağı doğmuş.

16 Ekim’de Amerikan Gökbilimsel Kurumu’nun Reno, Nevada’daki yıllık toplantısında, Amerikan ve Fransız bilim insanları bu konudaki bulgularını açıklamışlar. Mars yüzeyindeki araştırmalar sayesinde, gezegenin neresinde bir zamanlar buzullar olabileceğini, nehir yataklarının nasıl değiştiğini ve iklim değişimi ve çevresel koşullar arasındaki bağlantıların nedenselliğini içeren pek çok öngörülerinin doğrulandığını görmüşler.

Çalışma grubunun araştırmacılarından William Hartmann, bulguların önemini şu şekilde vurguluyor:  “Bazı önde gelen kişiler, küresel iklim değişimi modellemesini ‘çürük bilim’ (‘junk science’) olarak niteliyorlar.  Ancak, eğer bu modeller, başka gezegenlerde olan değişiklikleri doğru olarak öngörebiliyorsa, bunların, en azından belli bir düzeyin üstünde geçerliliği olduğunu kabul etmemiz gerekir.”

Araştırmacı Hartmann’ın, ‘önde gelen kişiler’ deyiminin akla getirdiği kimseler, genellikle Amerikan Cumhuriyetçi Parti’sinin liderleri.  Örneğin, Oklahoma Senatörü James Inhofe küresel ısınmanın tamamen uydurma olduğunu öne sürerken, diğerleri, küresel ısınma olsa bile bunun insanlardan kaynaklanmadığını ileri sürüyor.  Cumhuriyetçi Başkan adayı Mitt Romney bile küresel ısınmanın varlığını teslim ediyor, ama bu konudaki bilimin yetersiz olduğunu savunuyor.

Mars araştırması bu açıdan önemli.  Bilgisayar iklim modelleri, sera gaz salımları bugünkü düzeyde kalırsa, bu yüzyıl içinde Dünya sıcaklığının 2°C artacağını öngörüyorlar.  Bu çok önemli bir artış.  Ve şimdiden bunun belirtilerini gözlemliyoruz.  Geçtiğimiz eylül ayı, kayıtlar tutulmaya başladığından beri saptanan en sıcak eylül.  Üstelik bu ay, 20. yüzyıl ortalamasından daha sıcak geçen art arda 331. ay.

Eğer Dünya’daki ısınmayı öngören modeller, Mars’ın geçmişinden bugüne oluşan değişiklikleri doğru bulgulayabiliyorlarsa, küresel ısınmayı inkâr etmek ya da bu modellerin arkasındaki bilimin “çürük” olduğunu savunmak epeyce zorlaşacak.

Minik Curiosity’nin serüvenlerinin belki de en olumlu sonucu bu.

Tahsin Çorat / Yararlanılan Kaynak: Deborah Zabarenk, Reuters, 16.10.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Mars, iklim bilginlerine arka çıkıyor

  1. Anonim dedi ki:

    “Geçtiğimiz Eylül ayı, kayıtlar tutulmaya başladığından beri saptanan en sıcak Eylül. Üstelik bu ay, 20. yüzyıl ortalamasından daha sıcak geçen art arda 331. ay…” İşte beni en çok ilgilendiren kısım. MG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s