Denizlerin mahpusu Paul Watson

Sea Shepherd’ın (Deniz Çobanı) kurucusu Paul Watson uluslarası sularda kaçak olarak yaşıyor. Tartışmalı kişiliğiyle dikkat çeken balina koruyucusu Kanadalı çevreci, dünya çapında ünlü avukatlar tarafından savunuluyor. Destekçileri, Fransız Cumhurbaşkanı Hollande’in onu Fransa’ya kabul etmesi için yoğun bir çaba içindeler. Japonya’nın “ekoterörist” olarak adlandırdığı eylemci, Kosta Rika’nın açtığı bir dava yüzünden hiçbir ülke tarafından kabul edilmiyor.

Deniz Çobanı başkanı yeni tip sığınmacı

14 Eylül Çevre Konferansı’ndan bir gün önce Fransız Cumhurbaşkanı ile resmi olmayan bir görüşmede Nicolas Hulot [gazeteci, yazar, ekolojist, çevreci, 2012 Fransa başkanlık seçimlerinde yeşillerin aday adayı] ve 8 dernek, Paul Watson’ın savunmasını üstlendiler. Zira balina ve diğer deniz hayvanlarının koruyucusu, 40 yıla varan bir süreden beri uluslararası sularda dalgalarla boğuşan bir gemide kaçak olarak yaşamaya mahkûm bir konumda kalmıştı.  Hem de kim bilir, belki yaşamının sonuna dek. Bu yüzden dostları ve destekçileri Fransa’ya sığınmacı olarak kabul edilmesi için imza kampanyası başlattılar.

61 yaşındaki bu adam, 1977’de kurup halen yönetmekte olduğu dünyanın en gözü kara ÖTK’si (örgütlü toplum kuruluşu) “Sea Shepherd Conservation Society” ile Sovyet, Japon balina avcılarına, Kanadalı yavru fok balığı katillerine, tüm kaçak balık avcılarına dünyanın  tüm denizlerinde savaş açmış. Sayısız gemiyi denizin dibine göndermiş, buzlu sulara düşmüş, dayak yemiş, ama hiç kimsenin burnunu kanatmamış! Antarktika’da usanmadan savaştığı Japon balina avcıları tarafından ekoterörist damgası yemiş.  Halen birçok ÖTK tarafından “aşırı saldırgan” olmakla suçlanıyor. Kimi ÖTK, Paul Watson’ı “sakıncalı arkadaş” olarak nitelendirirken, kimisi  “çevre kahramanı” olarak adlandırıyor! Kanadalı bir balıkçı ailesinin oğlu olan ve 15 yaşında evini terk eden Watson’un, fok balığı avına karşı duruşu yüzünden kendi ülkesiyle de arası açık.

Sea Shepherd küçük bir kuruluş: 30 kişi civarında ekibi, 11 milyon dolarlık bütçesi, 100.000 dolayındaki üyesi ile Greenpeace’ten 30 kat daha küçük. Kimilerine göre, Watson bir “guru” ve kuruluşun mutlak hâkimi olarak kalmak için Sea Shepherd’ın büyümesine izin vermemiş. Ama bu inanılması güç bir suçlama çünkü kendisinden ayrılmak isteyenlere de hiçbir zaman engel olmamış. Gerçek olan şu ki, Paul Watson efsanevi kişi imajını beslemekten hoşlanıyor. 11 yaşından beri çevreci aktivist olduğunu söyleyip bir buzulun üzerinde tek başına, devasa balina avcısı gemilere karşı dikilip poz veriyor. Yaşadığı serüvenler çoğu kez sıra dışı ve sağlam yürek gerektiren cinsten. Bu kararlı tavrı önemli insanların ona sadakatle bağlanmasını sağlıyor; Simpsons televizyon dizisi yapımcısı Sam Simon’un Sea Shepherd’ın dördüncü gemisinin masraflarını bütünüyle karşılaması gibi.

Dünyaca ünlü destekçiler…

“Sınırsız Ekoloji”[Fransız ÖTK “Ecologie Sans Frontières”] üyelerinin açtığı imza kampanyasına Yann Arthus Bertrand, Nicolas Hulot, Isabelle Autissier, Allain Bougrain-Dubourg gibi ünlü isimler, Daniel Kohn-Bendit, José Bové ve UMP’li senatör Chantal Jouanna gibi politikacılar katıldı. Bu kampanyanın amacı Fransız cumhurbaşkanının dikkatini dünya ülkelerini peşinden koşturan bu sığınmacıya çekip Fransa’nın kendisini kabul etmesini sağlamak. Bu amaca ulaşmak için Dalai Lama, Sean Penn, Sean Connery, Martin Sheen, Pierce Brosnan, Daryl Hanna, Red Hot Chili Papers, ve Fransa’da Jacques Perrin, Mathieu Kassovitz gibi ünlüler de seferber olmuş durumda.

Suçu ve düşmanları

Kosta Rika’nın 2002 yılında çıkardığı yakalama kararı geçen Mayıs ayında Frankfurt havalimanında Almanlar tarafından uygulanmış ve Paul Watson tutuklanmıştı. O yıllarda, kendi karasularında, yüzgeçleri için kaçak köpek balığı avı yapan Kosta Rikalı balıkçılara karşı savaşması için Guatemala hükümeti Paul Watson’a bir misyon yüklemiş. Kaçak balıkçıları suçüstü yakalayan Sea Shepherd ekibi müdahale sırasında hiçbir canlıya ve mala zarar vermemiş. Ama insan hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle Paul Watson aleyhine dava açılmış. Watson herkesi o kadar çok rahatsız etmiş ki, Wikileaks’in ortaya çıkardığına göre Japon hükümetinin temsilcileri ve Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, derneğin “yardımsever” statüsünün ve aldığı yardımların vergi muafiyetinin kaldırılması için uğraşmışlar, ama başaramamışlar.

Watson’un Greenpeace ile anlaşmazlıkları da ünlü. Kurucu üyesi olduğu bu kuruluştan 1977’de kovulmuş. O, Greenpeace’i “ekolojinin tutumlu ev hanımı” , “tutucu”, “dünyanın en önemli vicdan rahatlatma aktörlerinden biri” olarak niteliyor, “Bir korsanla görüşmeler” adlı kitapta [“Capitaine Paul Watson : Entretien avec un pirate” –  Lamya Essemlalı & Paul Watson – Ed: Glénat]. Öte yandan Greenpeace, Paul Watson’u ödün vermez tavrından ötürü uluslararası anlaşmaları sabote etmekle suçluyor.

Kosta Rika’ya teslim edileceğini öğrenince Almanya’dan kaçmayı başaran Paul Watson, saflarına katılmak isteyenlere “balinaları korumak için, ölüme hazır olmak gerekir” diyor ve uluslararası konferansların göz boyamadan başka bir şey olmadığını söylüyor. Sea Shepherd’ın demokratik bir biçimde yönetildiğini de iddia etmiyor. “Gemiler demokratik biçimde yönetilmez. Bu kural sayesinde idealimize sadık kalabildik ve kavgacı ruhumuzun sulandırılmasına olanak vermedik” diyor.

Paul Watson’a göre “İnsanlık kendini beğenmiş ve kontrolden çıkmış ilkel bir sürü. Dünya, din ya da eğlenceden ibaret fantezi dolu evrenlerde yaşayan beyinsiz kalabalıklarla dolu”. Kendini “biomerkezci” olarak tanımlıyor.  Ona göre “insanlar tüm canlılar içindeki türlerden yalnızca biri.” Daniel Cohn Bendit’e göre ise Paul Watson yaşamayı seven müthiş sıcak bir insan.

Greenpeace bile 35 yıllık gerginliğe son vererek denizlerde hapis Paul Watson’a dostluk elini uzatmış ve onun için açılan imza kampanyasına katılmış.

[Fransa’nın Paul Watson’u kabul edip etmeyeceği konusu henüz açıklığa kavuşmadı.]

Şükrü Munoğlu / Yararlanılan kaynak: Anne-Sophie Mercier, Le Monde, 15.9.2012

Bu yazı Denizler - Irmaklar, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s