Türkiye pek fazla ilerlemedi

AB Komisyonu’nun aday ülke Türkiye hakkında hazırladığı 2012 İlerleme Raporu 10 Ekim’de yayımlandı.  Geçen yıldan bugüne fazla bir ilerleme görülmediğini hissettiren 97 sayfalık rapor Ankara’da tatminsizlik yarattı.  Değişik konuların ayrıntılı olarak işlendiği raporun bir bölümü (geçen yıl olduğu gibi) çevre ve iklim değişimine ayrılmış.  [Ekogazete 2011 raporunun ekolojiyle ilgili bölümünün bir özetini geçen yıl sunmuştu.  Aşağıda 2012 raporundan bazı alıntılara yer veriyoruz.  Ayraç içinde ise 2011 raporundaki ifadeler özetleniyor.]

 • Nükleer santral konusunda gerek ülkedeki, gerekse uluslararası düzeydeki endişeler devam ediyor.  (2011 – Aynen.  Deprem tehlikesi söz konusu, ama stratejik çevre değerlendirmesi yapılmadı.)
 • Hava kalitesi alanında bazı gelişmeler oldu.  (2011 – Aynen.  Ancak hava kalitesini yürütecek yönetsel kapasite hiç yeterli değil.)
 • Atık yönetimi konusunda gelişme yaşandı.  (2111 – Aynen)  Elektrikli ve elektronik atıkların kontrolü konusunda adımlar atıldı.  Atıkların ayrılması ve geri kazanılmasında belli bir ilerleme var.  Ancak atıkların gömülmesinin Avrupa standartlarına getirilmesi gerekiyor.
 • Su kalitesi konusunda gelişme görüldü.  (2011 – Fazla bir gelişme görülmedi.)  Kontrol mekanizmaları zayıf.  Irmak havzaları konusunda yetersizlik var.  Su sektörünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ayrılması eşgüdüm sorunları yaratıyor.
 • Doğa koruma alanında sınırlı gelişme var.  (2011 – Gelişme yok.)  Doğal koruma ve biyoçeşitlilik konusundaki strateji ve eylem planları henüz geliştirilmedi.  Natura 2000 sitleri daha hâlâ tanımlanmadı.  [Natura 2000, AB’nin Avrupa’da doğal ortam, kuşlar ve diğer hayvanların korunup saklanmasına yönelik bir politikası.  20 yıldan beri ciddi bir duyarlılıkla uygulanıyor.  Bu konuda gerekeni yapmayan ülkelere ağır cezalar getiriyor.  Şu anda Avrupa topraklarının %18’i Natura 2000 koruması altında.]  Sayısız hidroelektrik santrali projeleriyle ilgili olarak yapılması gereken çevresel etki değerlendirme raporları üretilmedi.  Ormanları kullanıma açan uygulama endişe kaynağı.
 • Endüstriyel kirlenme kontrolü ve risk yönetimi konusunda gelişmeler oldu.  (2011 – Gelişme çok az.)
 • Kimyasal maddelerin kontrollü kullanımı konusunda önlem alınmadı.
 • Gürültü konusunda çalışmalar var.  Ama gürültü haritaları ve eylem programı daha hazır değil.
 • İklim değişimi konusunda bir eylem programı hazırlandı.  (2011 – Bir ilerleme yok.  Ülke bu alanda AB yaklaşımının dışında kalmayı tercih ediyor.)  Ancak her düzeyde bilinç geliştirici çalışma ve atılımlar gerekiyor.
 • Türkiye iklim değişimi konusunda Birleşmiş Milletler tarafından gelişmiş ülkeler arasında kabul edilirken ülke bu konumun getirdiği yükümlülükleri kabul etmiyor ve AB çerçevesine uyum sağlamada çaba göstermiyor.  Örneğin, önemli miktarda sera gazı ürettiği halde, bu konuda beklenenleri yapmadı.
 • Yönetsel kapasiteyi geliştirme yolunda atılan adımlar şimdilik yetersiz.  (2011 – Bu alanda bazı olumlu adımlar gözleniyor.  Ama önemli yatırım girişimlerinin politika oluşturma ve uygulama süreçlerinde daha hâlâ çevre koruma hedefleri devreye alınmıyor.)
 • Demiryolu sektöründe gelişme gözlenmiyor.  (2011 – Aynen)
 • Tüketiciyi koruma hareketi hâlâ çok zayıf.  Yönetim bu alandaki girişimleri desteklemiyor.  (2011 – Aynen)

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak:  Avrupa Komisyonu belgeleri

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Enerji, Genel Konular, Nükleer, Ormanlar, Su, Ulaşım, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s