“Yeşil Av Köpeği”nden öğreneceklerimiz var

Ekoloji dünyası, her gün yeni kavramların, yeni bilgilerin üretildiği, hatta bazen eskilerinin çöpe atıldığı, değişime açık, dinamik bir oluşum. Baş döndürücü bir hızla ilerleyen bu dünyayla temasımızda zaman zaman durup nefes alabileceğimiz, güvenilir kaynak sitelere gereksinim duyduğumuz şüphesiz. İşte “Yeşil Av Köpeği” -orijinal adıyla “The Green Beagle”- bu gereksinimi karşılayabilecek dolu ve öğretici sitelerden biri.

The Green Beagle Nedir?

The Green Beagle, kendi deyişiyle, “yeşil hayat” yanlısı bir blog. Somut olarak amacı, bireyleri bilgilendirmek ve onların günlük yaşamlarında bu bilgileri kullanmalarını sağlayarak küresel bir çevre bilinci uyandırmak. Çevreye karşı duyarlı olan, ama günlük yaşamda çevre için ne yapacağını tam olarak bilmeyenlere yol göstermek. Tamamen bağımsız ve ücretsiz olan bu girişim, özellikle ‘ekoloji’ye yeni merak salanlara çok yararlı bilgiler sunuyor.

Nasıl Yararlanabiliriz?

Siteye girdiğimizde bir ‘blog’un ruhuna uygun olarak karşımıza çeşitli kategori başlıkları altında bulunan haberler çıkıyor. Konu kategorilerine göz atıp oradan devam edebileceğimiz gibi, sitedeki arama mekanizmasını kullanarak doğrudan aradığımız bilgiye ulaşmamız da olanaklı. ‘The Green Beagle’ yalnız bir blog değil, aynı zamanda bir kaynak site. Bu özelliğini de ‘Green Facts’ (Yeşil Olgular) ve ‘Green Vocabulary’ (Yeşil Sözcük Hazinesi) isimli başlıklar altında verdiği ilginç bilgilerle kazanıyor.

“Green Facts”

Bu başlığın altında, sınıflandırılmaksızın sıralanmış ekoloji bilgilerini göreceksiniz. Genellikle ilginç olgulardan yola çıkılarak oluşturulmuş 300 kadar değişik bilgi, arkadaş sohbetlerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz türden. Örneğin, her üç çöpten birinin paketleme malzemesi olduğunu duymuş muydunuz? Ya da her ay ortalama olarak her birimizin dev bir gökdeleni dolduracak kadar şişe ve kavanozu çöpe attığımızı? Her gün bizim yüzümüzden 50-100 arası bitki ve hayvan türünün soyunun tükendiğini? Kurtarılacak her ton kâğıdın 380 galon petrolün kurtarılması anlamına geldiğini? Plastiğin sebep olduğu kirlenme yüzünden binlerce deniz hayvanının ve bir milyondan fazla kuşun öldüğünü? ABD Jeolojik Araştırma raporuna göre iklimdeki küçük oynamaların ekosistemde dev ve geri dönülemez etkiler yaratabildiğini? Bunun gibi sayısız bilgiyi bu başlıkta bulacaksınız.

“Green Vocabulary”

Ekolojiyle ilgili yazıları okurken bazı kavramları anlamakta zorluk çekerseniz bu başlığın sunduğu sözlüğe başvurabilirsiniz. Ekoloji alanında en çok kullanılan 200 kadar sözcük ve terim -tabii İngilizce olarak- bu başlık altında sıralanmış. Özellikle bilimsel raporları okurken karşılaşılabilecek terimler yalın bir dille tanımlanmış. ‘Afforestation’, ‘bionomics’, ‘chapparal’, ‘eutrophic’, ‘limnology’, ‘red tide’, ‘upcycling’ gibi onlarca terimin tanımını öğrenmek, bu tanımlar üzerine kurulu bilimsel yayınların takibini biraz daha kolaylaştıracaktır.

“Kategoriler”

Sitede haberler belirli kategoriler altında yayınlanıyor. Ekolojiyle ilgili yeni çıkan kitaplara göz atmak ve ekolojiyle ilgili internet dışında bilgi kaynakları edinmek için ‘Educational’ kategorisine uğrayabilirsiniz. ‘Product Reviews’ kategorisinde ise, geri dönüştürülmüş camdan küpe, ekolojik yemek kapları gibi ilginç ekolojik ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Önemli kategorilerden biri de ‘Green Kids’. Burada da çocukların kullanabileceği yeşil dostu çantalar, not defterleri, boya kalemleri, yapıştırıcılar vs. sergileniyor.

İlker Kocael / Yararlanılan kaynak: The Green Beagle

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s