Hayrettin Karaca ödül sahibi

İsveç’te kurulu olan “Doğru Yaşam Ödülü Vakfı” (The Right Livelihood Award Foundation) küresel ekolojik dengeye katkıda bulunan, manevi ve maddi yoksulluğun yok edilmesine hizmet eden, yeryüzünde kalıcı barış ve adaletin yeşermesine çaba gösteren kişi ve kurumlara 1980’den beri her yıl ödül veriyor. 2012’nin dört ödülünden biri de 7 Ekim’de TEMA’nın kurucusu, önderi Hayrettin Karaca’ya sunuldu.

Bugüne kadar çok değişik ülkelerden 130 kişi ödül sahibi oldu. Bunlardan biri de altın madeni projelerine karşı Anadolu’da yürüttüğü tavizsiz direniş ve çabasından dolayı 2000’de Birsel Lemke’ye verilmişti. Bu yılın ödül sahipleri arasında Afganistanlı bir kadın hakları savunucusu, pasif direniş ilke ve stratejileri geliştirip uygulamış bir Amerikalı ve silah ticaretine karşı kampanya açmış bir İngiliz kuruluşu var. [Geçen hafta tanıtımını yaptığımız GRAIN de geçtiğimiz yıl bu ödülü kazandı.]

Vakfın sitesinde Hayrettin Karaca’yı tanıtan 1.300 sözcüklük bir sunum yer alıyor. Bunda ötekilerden farklı olarak Karaca’nın ödülünün “onur ödülü” olduğu belirtiliyor. Gerekçe olarak da onun yaşamı boyunca yorulmak bilmez bir inançla doğayı koruma alanında öncülük yürütmüş ve etkili çevreci militanlık ile başarılı girişimciliği bütünleştirmiş olması gösteriliyor. Tanıtım “O, Türk çevreci hareketinin büyükbabasıdır” diye başlıyor.

1922 doğumlu olan Karaca baba zoruyla tekstil dünyasına girer ve çok başarılı bir firma (Karaca) kurar. Ama aklı fikri doğadadır, çevrededir. Anadolu’daki seyahatleri sırasında doğanın ve toprağın vahşice tahrip edildiğini fark eder. Susmaması, kolları sıvaması gerektiğini düşünür. 1980’de Yalova’da özel çabayla bir botanik bahçesi oluşturur. Burası şimdi 14.000 değişik bitki türünü barındırmakta. Ancak ülke boyutunda vahşi tahribat ve yıkımın sürüp gittiğini görünce 1992’de iş arkadaşı Nihat Gökyiğit ile birlikte TEMA’yı kurar.

TEMA o günden beri sayısız projeyi ayaklandırır. Kimi zaman çevresinde 450.000 gönüllü genci toplayarak. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1998’de Karaca’ya özel hizmet ödülü bile verir. [Hayret!] TEMA’nın şu anda Almanya’da, Belçika’da ve Hollanda’da yan kuruluşları bile var.

Ünlü yazar Yaşar Kemal onu candan bir övgüyle selamlarken, yaşamın Karaca için başarılar ve ödüller içindeki parlak ve ışıklı bir ortamda geçtiği sanılmasın. Şu anda halkla ele ele başlattığı bir hareketin sorumlusu olarak 6 yıl hapis cezası olasılığı olan bir davanın sanığı durumunda.

Vakfın sitesi Karaca’nın şu üç özdeyişiyle (Türkçeleri ve çevirileriyle) sona eriyor:

  • Yaşamak için yaşat.
  • Toprağını hor gören, yarınını zor görür.
  • Param var, hakkım yok.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: The Right Livelihood Award Foundation

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s