Çöpünüze müşteri var

Yukarıdaki ifade anlamsız, zevksiz bir şaka gibi duruyor. Çünkü çöpün toplamadan yok etmeye bir baş belası olduğunu, çevreyi tahrip edip sağlığımızı tehdit ettiğini biliyoruz. Ama yukarıdaki ifade bir gerçek. İsveç komşularından çöp satın alıyor. Hem de öyle çerçöp cinsinden değil. Tonlarcasını. Çünkü ülkenin çok gelişmiş bir atık işleme endüstrisi var ve bunun boşa dönmesini istemiyor.

Bu inanılması zor olgunun arka planında İsveç’in konut atıklarını yeniden kullanmadaki başarısı yatıyor. Ülkede çöplerin yalnızca %1’i çöplük alanlarına atılıyor. Oysa bu değerin Avrupa ortalaması %38. İsveç çöplerinin %36’sını yeniden kullanıyor, %14’ünü komposte ediyor, %49’unu ise yakıp enerji üretiyor. Çöpten enerji üretmekte %54 ile Danimarka Avrupa şampiyonu. Oysa Avrupa ortalaması yalnızca %22.

İsveç çöp yakarak elde ettiği enerjiyle ülkedeki konutların %20’sini ısıtıyor ve aydınlatıyor. Ama ne var ki, kapasite hayli fazla. Bu nedenle komşu ülkelerden çöp satın alma zorunluluğu doğuyor. Norveç de, benzeri bir yatırıma kalkmadan kendi çöpünü İsveç’e satmayı daha akılcı buluyor. Böylece her yıl 800.000 ton çöp sınır geçiyor. Kısacası, hor görüp attığımız “çöp” artık değer taşıyan bir girdi olmaya başladı.

İsveçli yetkilikler “Petrol ve gaz gibi, alışılmış enerji girdilerinin maliyetinin gittikçe arttığı bir ortamda ve zamanla bunlarda azalma görüleceği olgusu karşısında atıkları değerlendirmek akılcı bir yöntem” diyorlar. “Ancak zaman içinde atık üretimini daha da azaltmak ve bunları daha fazla oranda geri kazanmak en doğru yöntem.” Ne de olsa, atık yakmanın çevresel bir sonucu var: yaratılan zararlı salımlar. Ancak bu konuda İsveç çok eski yıllara dayanan standartlar ve önlemler dizisi oluşturdu. Bu çabanın sonucu olarak 1980’lerden bugüne zararlı gazların salımı %90 azaldı. Örneğin, hidrojen klotrit salımı 8.400 tondan 60 tona düştü. Kükürt oksitleri ise 3.400 tondan 196 tona indi. Kurşununki ise daha çarpıcı bir azalma: 25.000 kilodan 51 kiloya. Ancak ne yazık ki, salınan azot oksitlerinde aynı başarı elde edilmiş değil.

Bu arada isterseniz, Avrupa Birliği’nin istatistik sistemi Eurostat’ın verilerine göz atarak değişik ülkelerdeki konutların atık üretimine bakalım.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: Audrey Garric, Le Monde, 22.9.2012

Reklamlar
Bu yazı Atıklar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s