Küçük Çiftçinin Dostu: “Grain”

Grain Logo

Çevreye duyarlı ve ekolojiyle ilgilenen kişiler, çeşitli medya organları aracılığıyla kendi ülkelerine ve dünyadaki diğer bölgelere ilişkin çevre haberlerine ulaşabiliyor. Ama uluslararası ajansların çevre haberlerinde dünyanın öbür ucundaki üreticilerin karşılaştığı güçlükler hakkında yazılar bulmak zor. İşte kendini dünyanın çeşitli yörelerindeki tarım sorunlarına, küçük çiftçinin derdine ve dünyadaki biyoçeşitliliğin korunmasına ilişkin mücadeleye adamış bir kuruluş: “Grain”.

Grain” nedir?

Grain, kendi tanımlarıyla kâr amacı gütmeyen küçük bir uluslararası örgütlü toplum kuruluşu. Temel amacı, bioçeşitlilik üzerine kurulmuş ve ortaklaşa yürütülen yiyecek sistemleri için mücadelede küçük çiftçilere ve toplumsal hareketlere yardım etmek. Bu anlamlı amaç doğrultusunda çeşitli sivil toplum örgütlerinden ve uluslararası kuruluşlardan da mali destek alıyor. Hatta bu bağışçılar arasında; Bask Hükümeti ve 1969’dan beri üçüncü dünya halklarının siyasi, ekonomik ve toplumsal özgürleşmesi için mücadele eden “Action Solidarité Tiers Monde” da bulunuyor. Daha çok Afrika, Asya ve Latin Amerika üzerine çalışan Grain, bağımsız araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda, bölgesel ve uluslararası düzeyde yeni işbirliği platformları oluşturmayı hedefliyor. Amaçlarından bir diğeri de yerel ile uluslararası arasında yeni iletişim ağları kurmak.

Nasıl yararlanabiliriz?

Grain özellikle Afrika, Asya ve Latin Amerika’nın yerel üreticilerinin haberlerine, bölgesel tarım ve ekoloji gelişmelerine ve bölgeyle ilgili uluslararası gelişmelere yer veriyor. Fakat bütün bu haberlerin yanı sıra sık sık yayımladıkları bültenler var ki bu bültenler çeşitli bölgesel tarım ve çevre konuları hakkında bütün dünyaya bölgenin sesini duyuruyor.

Grain, çeşitli yayınlar da üretiyor. Kurumun sanalağ sitesinin en güzel yanlarından biri de bütün bu yayınların ve bültenlerin bir arşivinin olması. Sitenin açılış sayfasında bulunan linkler üzerinden geçmiş haberlere, yayınlara, bültenlere ve bütün arşive ulaşmanız mümkün.

Takipçilerine haberler, yayınlar ve bültenler hakkında yorum yapma imkanı da tanıyan sitenin ilgi çekici ve faydalı olduğu bir başka nokta ise “kardeş siteler” (sister sites) başlığı altında okuyuculara çeşitli ekoloji sitelerini tavsiye etmesi. Bu kardeş siteler arasında Latin Amerika’daki bioçeşitlilik üzerine haberler yapan “biodiversidadla.org” ve “yiyecek bağımsızlığı/özgürlüğü” (‘food sovereignty’) hakkında yayınlar yapan bir İspanyol dergisinin sitesi olan “soberaniaalimentaria.info” gibi siteler de var. “Yiyecek bağımsızlığı” önemli bir kavram: Bir grup çiftçi, tüccar, balıkçı ve örgütlü toplum kuruluşu tarafından üretilen yiyeceğin, uluslararası piyasa güçleri tarafından değil üretenler ve tüketenler tarafından tanımlanması gerektiğini belirtiyor.

Grain’in yayıncılık anlayışını, birkaç yazıdan kısa örnekler vererek özetleyelim: 14 Eylül 2012 tarihli yayında (“Why are the FAO and the EBRD promoting the destruction of peasants and family farming?”) Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ve Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) politikalarının, köylüler ve aile çiftçiliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylüyor. Çiftçilerin, yerli halkların ve onların yiyecek üretim sistemlerinin, büyük kâr kaynakları üretmek uğruna yok edilemeyeceğini bas bas bağırıyor. Bununla kalmıyor ve 4 Ağustos 2012 tarihli yayında (“Responsible farmland investing? Current efforts to regulate land grabs will make things worse”) Çin’in endüstriyel et üretimine karşı yerel kaynaklarla yapılan yerel hayvan üreticiliğini desteklemesi gerektiğini yoksa bu yerel üreticiliğin yok olacağını örneklerle, tablolarla, akademik çalışmalarla destekleyerek gözler önüne seriyor.

Grain, bütün derdini, amacını ve istediklerini, 11 Eylül 2012 tarihli yayınının (“Behind the ‘Green Economy’: Profiting from environmental and climate crisis”) sonunda özetlemiş: “Hiç kuşku yok ki zor zamanlardan geçiyoruz. Ama eğer görevimizin bu sonu belli olmayan mücadelenin içinde yer almak ve bütün gezegenin sağlığını eski haline getirmek için uğraşmak olduğunu anlayabilirsek, bu zor zamanlar bizim lehimize dönebilir.”

Gülener Kırnalı / Yararlanılan kaynak: Grain

Reklamlar
Bu yazı Tarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s