İlaçların Yarısı Fasa Fiso

Böyle diyor, yeni yayımlanan bir kitap: “Yararlı, Yararsız ve Tehlikeli 4.000 İlaç Rehberi.” Kitabın yazarları gelişigüzel kimseler değil. Biri Bernard Debré, öteki de Philippe Even. Debré hem ünlü bir ürolog, hem de Fransız Millet Meclisi’nin etkin üyelerinden biri. Even saygın bir profesör, Paris Çocuk Hastanesi Baş Hekimi. İkisi de tıp alanındaki gözü kara çıkışlarıyla tanınıyor.

Nitekim iki yıl önce Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransa’yı sarsan bir ilaç skandalı patlayınca bu ikiliyi konuyu irdelemeleri konusunda görevlendirmişti. Servier ilaç laboratuvarı 1976 yılında piyasaya hem iştah keseci, hem de diyabete iyi gelen bir ilaç sunmuştu: “Mediator”. Yıllarca kullanılan bu ilaç 30 yıl sonra, en az 500 (belki de 2.000) kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla yasaklanmıştı. Bu arada piyasaya sunulmadan önce ilacın yalnızca iştah kesici niteliğinin denenmiş olduğu, diyabet boyutunun dikkate alınmamış olduğu, böyle olduğu halde sorumlu devlet kuruluşunun kullanım izni verdiği anlaşılmıştı.

Daha da ötesi, laboratuvar sahibinin (Sarkozy dahil) politikacılara çok yakın olduğu ve seçim kampanyalarına büyük bağışlar yaptığı ortaya çıkmıştı. Debré ve Even raporlarında ilaç kontrol ve kullanım sisteminin gerek Fransa’da, gerekse Avrupa Birliği ölçeğinde doğru dürüst çalışmadığını, etkili olmadığını ve çok şeye göz yumduğunu sert bir biçimde belirtmişlerdi. Nitekim resmi kurumlar genelde, ilaç imalatçılarının kendilerinin yaptığı denemelerin sonuçlarına göz atmakla yetinerek kullanıma izin veriyorlardı.

Hastalar ve ilaçları

İkili bu kez yeni kitaplarında konuyu çok daha geniş bir çerçevede ele alıyorlar. Adeta bir isyan duygusu içinde. Halka sunulan ilaçların yarısının yararsız ve hatta tehlikeli bulmakla kalmıyorlar, bunların en az %5’inin kullanımdan derhal çekilmeleri gerektiğini söylüyorlar. Böylece sağlık sigorta sisteminin bir sürü gereksiz ilaca yılda yatırdığı 10-15 milyar avrodan önemli tasarruf sağlanacağına işaret ediyorlar. Debré ve Even özellikle kolesterol ilaçlarını, kalp damar ilaçlarını, doğum kontrol haplarını, iltihap ilaçlarını hedef alıyorlar. Even “Her gün 3-5 milyon Fransız bir işe yaramayan bu ilaçları avuç avuç yutuyor. Aynı anda da sağlık sisteminin büyük açık verdiğinden yakınıp duruyoruz.” diyor. Gerçekten de Fransa’da ilaç tüketiminin komşularına göre çok yüksek olduğu biliniyor.

Fransız ilaç endüstrisinin temsilcileri tepki göstermekte gecikmediler. İki doktoru hep buna benzer gelişigüzel bilgilerle ortaya çıkmakla, hastaları gereksiz yere telaşa düşürüp tedavilerini kesmeye itmek ve ölüm tehlikesi yaratmakla suçladılar. Öte yandan ilaç endüstrisine yakın oldukları bilinen bazı doktorlarla bazı hastane başhekimleri, Debré ile Even’in basit ve aceleci hükümler verdiklerini ileri sürdüler. Bununla birlikte bağımsız doktorların tepkisinin olumlu olduğu anlaşılıyor. “Belki bir-iki noktadaki iddiaları tartışılabilir, ama işin özünde haklılar. Bugüne kadar göz yumulmuş ve gereken özen gösterilmemiş olan bu halk sağlığı konusuna daha ciddi ve tarafsız bir biçimde eğilme zamanı artık geldi.” diyorlar. Konunun önümüzdeki dönemde bir hayli tartışılacağı anlaşılıyor.

Kitabın referansı şöyle: “Bernard Debré – Philippe Even, Le Guide des 4000 médicaments utiles, inutiles ou dangereux, 23,80 avro – Edition le Cherche Midi”.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar: Le Monde, 13.9.2012 – 22.9.2012 – 16.3.2011

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s