Ekonomik Krize Ekolojik Bir Çözüm

Ekonomik kriz etrafı kasıp kavuruyor. Siz ve dostlarınız bu kasırganın gözündesiniz. Etrafınızdaki insanlar işlerini kaybediyorlar. Sizlerin, Web tasarımcısı ya da programcı olarak dolgun ücretli işleriniz var. Bu işlere sarılıp, “ne kadar şanslıyız” mı dersiniz? Yoksa krizin arkasındaki kapitalizmin sürekli büyüme ve kaynak tüketme gereksinimine yanıt olarak, hep birlikte bir “ekokomün” kurup, orada yaşamaya mı başlarsınız?

Ekonomik kriz bazen hiç beklenmedik yaklaşımlara yol açabiliyor. Yunanistan’da şu anda her dört kişiden birisi işsiz, kriz giderek kötüleşiyor. Avrupa Birliği, hükümeti daha fazla kesintiler yapması için sürekli sıkıştırıyor. Bankalar battı batacak, işyerleri iflasın eşiğinde.

Böyle bir ortamda, 2010 yılında, Apostolos Sianos, Panos Kantas ve iki arkadaşları, Atina’daki o sağlam, teknik işlerini bırakıp Evia adasında denize bakan bir yamaçta bir “ekokomün” kurmuşlar. Başlangıçta, yakınlardaki Aghios köyü halkı çok garipsemiş bu kentlileri. “Ne işiniz var burada”, demişler, “Nasıl yaşarsınız bu minicik toprak parçasıyla?”.

“Ekokomün” sakinleri, organik tarımı ve ekolojik yapılanmayı öğrenmişler ilk iş. Barınakları Orta Asya’dan uyarladıkları “yurt” denilen geniş silindir çadırlar. Gıda rejimleri vegan, yani etten başka süt ve bal gibi hayvan kaynaklı hiç bir besini içermiyor. Yediklerinin %80’ini kendileri üretiyorlar. Diş macunundan sabuna kadar herşeyi kendileri yapıyorlar. Kalanını da, yaptıkları el işlerine karşılık civar köylerden alıyorlar.

Yaklaşık 2500 kişi ekokomünü ziyaret etmiş, pek çoğu yenilenir tarım seminerlerine katılmış ve bir kısmı da kent yaşamını hepten geride bırakıp burada yaşamaya başlamış.

Greenpeace grubunun Yunanistan koordinatörü Dimitris İbrahim, “on yıl önce böyle bir ekokomün kurmak isteseler çok kolay para bulabilirler ama burada yaşayacak kimse bulamazlardı” diyor, “kriz öncesinde, borsadan para kazanmak, tüketim malları edinmek gibi hırslar çok daha önemliydi Yunan toplumu için.”

Ekokomüne üç ay önce katılan Yannis Razakias ve Maria Eikosipentaki, incir ağaçlarının altında yerel otlarla pişirilmiş taze makarnalarını yerken, Atina’daki yaşamlarının sürekli bir koşuşturma ve endişe içerdiğini anlatıyorlar: “Tek düşündüğümüz, neyi nasıl alırız, kira veya tatil parasını nasıl buluruz gibi şeylerdi.”

Ekokomün, yalnızca kent insanlarına değil, civar köy halkına da şaşırtıcı geliyor. Aghios köyünün erkekleri, kahve avlusunda kahvelerini yudumlarken, “biz yıllardır tarım yaparız, geniş topraklarımız, yüzlerce ağacımız var, buna rağmen, kriz başladığından beri epey sıkıntıya girdik, bu gençler, el kadar arazileriyle nasıl geçinmeyi beceriyorlar?” diye aralarında konuşuyorlar.

Ekonomik krizler, genellikle ekolojik öncelikleri arka plana iterler. “Bu kadar insan işsizken…” diye başlayan cümleler, pek çevreci olmayan yaklaşımlar getirir beraberinde. Sianos ve arkadaşları, varolan sorunsalların dışına çıkarak bunun tam tersini başarmışlar. Ve sürekli büyüme ve tüketme yerine, ufacık arazisiyle kendi kendine yetmeyi beceren ekokomünleriyle, ekonomik krize beklenmedik bir yanıt getirmişler.

Az şey değil bu. Büyük değişimler bazen küçücük bir yerden başlar.

Tahsin Çorat / Yararlanılan Kaynak: Reuters, 30 Ağustos 2012

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, Tarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ekonomik Krize Ekolojik Bir Çözüm

  1. Metin dedi ki:

    Günümüzün şartları her ülkede aynı değil; bu nedenle teorideki bu güzel uygulamanın her coğrafya için pratik olduğu söylenemez..
    Hangi koşullarda ve hangi ülkelerde olursa olsun, yaşamın sürdürülebilmesi için alınacak önlemlerin başında sanırım doğum kontrolü gelmelidir.. Zehirli hava soluyan, zehirli gıdalarla beslenen insanlarda bu kontrolü doğa, bütün “dürtücü” ilaçlara rağmen, otomatik olarak yapıyor; ancak, doğal şartların yeniden oluşturulduğu bir ortamda artan çoğalma içgüdüsü mutlaka frenlenmelidir, aksi halde “ekolojik çözüm” bir süre sonra başladığı noktaya döner..
    MG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s