Yeşillenmiş bina duvarları

Kent içindeki binaların duvarlarında sarmaşık türü bitkilere yer vermek hava kirliliğine karşı olumlu bir girişim gibi duruyor.  Nitekim New York, Paris, Tokyo gibi kentlerde bu tür uygulamalar devreye girdi bile.  “Environmental Science and Technology” adlı dergide yayımlanan bir araştırmaya göre yeşillikli duvarlar havadaki azot dioksiti %40 oranında, havadaki yüzergezer küçük parçacıkları da %60 oranında azaltıyor.

Bunlar (özellikle azot dioksit), bilindiği gibi, kentsel alanların en önemli kirleticisi.  Belli başlı olarak ulaşımda kullanılan mobil yakma sistemleri ve endüstrideki yanma işlemleri üretiyor bunları.  Nefes alma yolu hastalıklarını, kalp rahatsızlıklarını tetikleyebiliyorlar ve akciğer kanserine davetiye çıkarıyorlar.

Yukarıda sözünü ettiğimiz araştırmayı yürüten Lancaster Üniversitesi (İngiltere) uzmanları şimdiye kadar yapılan araştırmalarda bitkilerin bu yararının göz ardı edilmiş olduğuna işaret edip, bunun belki de araştırmaların geniş caddelerde yürütülmüş olmasından kaynakladığını belirtiyorlar.  Onlara göre gerçek sorun yüksek yapıların arasındaki dar sokaklarda kendini gösteriyor.  Araştırmacılar bu tür kent kesimlerini “sokak kanyonları” diye adlandırıyorlar.  Bu “kanyonlar”da hava akımı sınırlı oluyor;  sonuçta gaz molekülleri ve parçacıklar oldukları yerde dönüp duruyorlar ve hava kirliliğine daha fazla yoğunluk kazandırıyorlar.

Yararlanılan kaynak:  Tiphaine Honoré, Le Monde, 25.8.2012

Reklamlar
Bu yazı Kentler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Yeşillenmiş bina duvarları

  1. Anonim dedi ki:

    Atila, Başıma iş çıkarıyorsun ! Lale, tutturdu balkona sarmaşık saralım diye… Zaten 10 saksıda 20 çeşit bitki var ! Onları sulamaktan, yıkanmak için bize su kalmıyor… MG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s