Hindistan tarımı krizde

Hindistan’da milyonlarca çiftçi açlıkla karşı karşıya.  Çünkü aşırı bir kuraklık var ve “ülkenin ikinci ekonomi bakanı” diye adlandırılan muson yağmurları çok azaldı.  Muson eskiden haziranda başlar, eylüle kadar uzanırdı ve toprağın gördüğü suyun %75’ini sağlardı.  Unutmamak gerekir ki, ülkede toprakların %60’ına sulama sistemi ulaşmıyor;  bu nedenle tarlalar musona mecbur.  Halkın %60’ı da tarımcılıkla ayakta duruyor.

[Öte yandan ülkenin bazı yerlerine bardaktan boşanırcasına yağmur yağdığı, azman sellerin ortalığı karıştırdığı, binlerce kişinin evsiz, barksız kaldığı da görülüyor.]  Kuraklığın küresel ölçekte etkiler yaratacağı belirtiliyor;  çünkü Hindistan buğday ve pirinç üretiminde dünya ikincisi.  [Bu olgu Amerika’da yaşanan görülmedik kuraklıkla ve tarlalarda yanarak kalmış ekinlerle birleşince dünya gıda piyasasında önemli çalkantıların ve fiyat artışlarının belireceği düşünülüyor.]

Tarım Bakanlığı gerçekten endişeli;  çünkü muson sorununun yanında Hindistan su krizinin de içinde.  Büyük nüfus artışı, aşırı kentleşme, hızlı sanayileşme, bir de yeraltı sularının tarım için kullanılıyor olması kişi başına su miktarında ürkütücü azalma yaratmakta.

Yararlanılan kaynak:  Julien Bouissou, Le Monde, 8.8.2012

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Su, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s