Bütün bunların kaynağı iklim değişimidir

Belli bir zamandan beri orada, burada aşırı doğa olayları yaşanıyor.  Kuraklıklar, yağmur tufanları, sel baskınları, orman yangınları…  Bilginler bunda insan etkinliklerinin saldığı sera gazlarının ve iklim değişiminin etkisini görüyorlar.  “İnkârcılar” ise bu görüşü (çıkarları, ilişkileri vb. nedeniyle) şiddetle reddedip “Bunlar basit doğal olaylardır.” diyorlar.  Sürüp giden tartışmaya NASA’nın önde gelen bilginlerinden biri son noktayı koydu.

Şimdiye kadar bu aşırılıklar öngörü modelleri kullanılarak açıklanmaya çalışılıyordu.  Dr. James Hansen NASA’da yürüttüğü incelemede modellerin ve öngörülerin üzerinde değil, eski yıllardan beri kayıtlara girmiş resmi (tartışılması olanaksız) meteoroloji ölçümlerini kullandı.  Uyguladığı istatistik analizlerine dayanarak “Bu aşırılıkların, iklim değişimi etkeni olmadan kendiliğinden, doğal olaylarmış gibi ortaya çıkmasının olanaksız olduğunu artık biliyoruz.” diyor.  Araya zaman zaman daha serin dönemler girse de, yıllar geçtikçe havanın ısınma oranının sürekli arttığı görülüyor.

Hansen ve arkadaşları geçtiğimiz son 30 yılın verileriyle, ondan önceki 30 yılın verilerini karşılaştırmışlar.  Eski dönemde yeryüzünün %1’i aşırı olaylarla sarsılırken, son dönemde bu oran %10’a çıkmış.  Şunu da eklemek gerekir ki, bu çalışma içinde olduğumuz yaz aylarında değişik yerlerde (ve özellikle Amerika’da) patlak veren sıcak dalgalarından önce yapılmıştı.  Haziran ayı kayıtların sistemli tutulmakta olduğu 1895’ten beri Amerika’nın gördüğü en sıcak ay olarak kendini gösterdi.  Dünya ölçeğinde ise, gene haziran ayı son 130 yılın, yeryüzü karalarındaki en sıcak ayı, deniz ve karalardaki en sıcak dördüncü ayı oldu.

Hansen düzenlediği basın konferansında “Eğer küresel ısınmayı durdurmak ve iklim değişimini kontrol altına almak isteniyorsa, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltacak önlemler alınmalıdır.  Bu yakıtları daha fazla vergilendirmek gibi.” dedi.

James Hansen kimdir?

Dünyanın en önemli iklim bilginlerinden biri olan Hansen’ın özelliklerinden biri, çoğu bilgin gibi, dengeli açıklamalar yapan, söylediğini ölçüp biçen, birilerini rahatsız etmek istemeyen bir kişi olmamasıdır.  Sert ve gözü kara çıkışlar yapar.  Örneğin, kömür taşıyan trenleri, Nazilerin milyonlarca insanı toplama kamplarına götüren trenlere benzeterek “Bunlar ölüm trenleridir.” demişti.  Ya da NASA’dan izinli olduğu günlerde iklim değişimi gösterilerine katılmış ve dört kez tutuklanmıştı.

Bu konudaki azimli kavgası ve önderliği 1988’e dayanır.  O tarihte kuru ve sıcak yaz aylarında büyük orman yangınları başlamıştı.  Başkan Reagan yönetimi çaresiz kalmış ve “Dua edelim de yağmur yağsın.” demekle yetinmişti.  Senato’nun bir komisyonu olayı anlayabilmek için çeşitli bilginleri çağırdığı zaman Hansen’in görüşlerine de başvurmuştu.  Hansen “Bu insan etkinliklerinin sonucudur.  Küresel ısınma başlamıştır.” demişti.  Sözleri gazetelerin manşetlerine oturmuştu ve bunun abartma olduğunu savunan bilim dünyasının tepkisini çekmişti.  Değişik konularda olduğu gibi, denizlerin yükselmesi öngörülerinde de benzeri olay yaşanmıştı.  Bilginlerin çoğu 20-60 santimlik yükselmeden söz ederken , o 1-2 metreye kadar yükselme beklediğini söylemişti.  Nitekim daha sonra haklı olduğu anlaşılmıştı.  Bir meslektaşı onun için “Hansen’ın en sorunlu tarafı, her zaman haklı çıkmasıdır.” der.

Yararlanılan kaynaklar:  Amanda Holpuch, The Guardian, 7.8.2012 ve Stéphane Foucart, Le Monde, 6.5.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bütün bunların kaynağı iklim değişimidir

  1. Geri bildirim: Çocuklar ve Gençler Obama’yı Mahkemeye Verdi | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s