Kentlerde katı atıklar durmadan artıyor

Dünyanın her yerinde hem kentleşme hızla artıyor, hem de gelir düzeyi yükseliyor.  Bunun sonuçlarından biri insanlığın ürettiği katı atık miktarındaki baş döndürücü artış.  Önümüzdeki 10-15 yıl içinde kent nüfuslarının iki katı daha fazla atık salacağı ve şimdiki yıllık 1,3 milyar tonun 2,6 milyar tona ulaşacağı hesaplanıyor.  Hem de atıkların geri kazanılmasında olumlu gelişmeler yaşandığı halde.

Burada söz konusu olanlar evlerden, bürolardan, dükkânlardan belediyelerin topladığı organik malzemeler, plastik, kâğıt, cam, madeni eşya ve benzerleri.  Bu hesaplara kanalizasyon, fabrika atıkları ve inşaat döküntüleri dahil değil.  OECD’nin elindeki rakamlara göre gelişmiş ülkeler gelişmekte olanlara göre 8 misli daha fazla atık üretiyor.  ABD’nin çıktısı günde 621 bin ton.  Büyük nüfusu nedeniyle Çin de hayli yakın (512 bin ton).  Öte yandan, bu konudaki sıralamada onuncu sırada yer alan Fransa ABD’nin yedide biri kadar çöp yaratıyor.  OECD ülkelerinde günde kişi başına günde 2 kilo atık üretiliyor.  Güney Asya’da ise bu miktar yarım kiloya iniyor.

Tabii bu olaya eğilirken, toplanan çöpün ne yapıldığına da bakmak gerekiyor.  Geri kazanma, gübreye dönüştürme gibi çevre duyarlı yöntemlerin yanında gömme, yakma gibi yöntemler de var.  ABD’de 1980’lerde çöpün %10’u geri kazanılırken bu oran şimdilerde %34’e çıktı.  Diğer gelişmiş ülkelerde de durum aynı.

Kent yönetimleri açısından giderek büyüyen katı atık sorunu tutarlı ve etken politikaların tanımlanmasını gerektiriyor.  Örneğin Japonya bu konuda 20 yıldan beri başarılı sonuç vermiş uygulamalar gerçekleştirdi.  Sonuçta, kaynak prodüktivitesi (yani gayri safi yurtiçi hasılanın her birimi için kullanılan malzeme miktarı) iki misli arttı.  Aynı artış geri kazanmada da görüldü.  Öte yandan gömmeye gönderilen çöp miktarı eskisinin %20’sine indi.

Not etmek gerekir ki, 1 ton kâğıdın geri kazanılması 17 ağacın kesilmesini önlüyor.  Öte yandan bu sayede, kâğıdı üretirken kullanılacak suyun yarısı kurtarılıyor;  bir de enerji gereksiniminde 600 litrelik akaryakıt tasarrufu sağlıyor.  Ek bir not daha:  Amerikan Çevre Koruma Ajansı katı atıkların geri kazanılması yöntemiyle her yıl 8 milyon ton madenin geri kazanıldığını ve bunun (5 milyon otomobilin yola çıkmasının yasaklanmasına eşit olacak miktarda) 26 milyon tonluk sera gazı üretilmesini önlediğini belirtiyor.

Yararlanılan kaynak:  Worldwatch Institute bülteni, 26.7.2012

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Ekoloji Politikası, Kentler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s