Denizler giderek asitleşiyor mu?

İki metreye bir metre bir akvaryum alın ve bunu deniz yüzeyinin 15-30 metre altına sallandırın.  Ama içinde sayısız ölçüm aleti olsun.  Fransa’da, Amerika’da, Avustralya’da bazı araştırma kurumları bu çabayı başlatmış durumdalar.  Amaçlarının başında “Deniz suyu ne ölçüde asitleşiyor?” sorusuna tutarlı bir yanıt bulmak geliyor.  Bunun bir olgu olduğu biliniyor da, ne kadar hızlandığı şimdilik havada.

Denizlerin iklim düzeninde çok önemli rolü var;  çünkü havadaki karbondioksiti emiyorlar.  Hem de (şimdilik kaydıyla) %25 oranında.  Ancak bu emme olayı denizin suyundaki asidi arttırıyor.  Biliniyor ki, endüstri devriminin başladığı günlerde 8,1 pH dolaylarında olan asitlik şimdilerde 7,75’e yönelmiş durumda.  Bu gelişmenin giderek hızlanması bekleniyor.

Şimdiye kadar bu konuda kısa süreli değişik çalışmalar yürütülmüştü.  Bunların verdiği ipuçlarından deniz suyundaki asit oranının artmasının midye, mercan, deniz minaresi gibi yaratıkların kabuk oluşturmalarını frenlediği anlaşılmıştı.  Başka bir deyişle, bunların kendilerini korumaları ve yaşamlarını sürdürmeleri tehlikeye girmeye başlamıştı.  Şimdi eldeki bilgileri daha da derinleştirmek ve daha kapsamlı kılmak isteniyor.  Başlatılan araştırmalar daha uzun sürelerin etkisine eğilecek ve çok çeşitli deniz hayvanının geçirmekte olduğu evreleri inceleyecek.

Yararlanılan kaynak:  Martine Valo, Le Monde, 3.7.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s