“Apple” baskılara boyun eğdi

Kullanıcının baskısı (hele bu baskı örgütlüyse) devlere (develer için olduğu gibi) hendek atlatıyor.  Bunun son örneği (Macintosh’larıyla, iPad’leriyle ünlü) Apple.  Firma, geçtiğimiz aylarda çevre konusundaki bazı uygulamalara katılmayı pek kabul etmiyordu.  Ama öylesine bir baskıyla karşılaştı ki, sürdürmüş olduğu tutumdan dolayı özür dileyerek hizaya geldi.  Geçmişte direndiği eski tavrın gerçekten bir hata olduğunu kabul etti.

Meseleyi şöyle özetleyebiliriz.  40 ülkenin kabul edip uygulamakta olduğu bir değerlendirme sistemi var.  Buna EPEAT deniliyor.  (Electronic Product Environmental Assessment Tool)  Bu sistem elektronik cihazları kullanan ya da bunlara ilgi duyan kişilerin cihazlar hakkında bazı önemli bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor.  Bu sayede, örneğin, cihazda ne kadar cıva var… ne kadar elektrik harcar… ne ölçüde geri kazanılabilir… gibi verileri öğrenmek olası.

Bugüne kadar Apple “Biz çevreye gereğinden fazla saygılıyız.  North Caroline’da yeşil bir merkez yaptık.  Bunu tamamen güneş enerjisiyle besliyoruz.  EPEAT’ı uygulamamız gerekmez.” diyordu.  (Ekogazete bu merkezin haberini  daha önce duyurmuştu.)  Ama geçenlerde firma, karşılaştığı aşırı baskıya boyun eğdiğini alçakgönüllülükle kabul etti ve sisteme katıldı.

Bununla birlikte belirtmek gerekir ki, kişilerin baskısının yanında başka bir etken de devreye girdi.  Artık ABD’de kamu kuruluşları ve okullar EPEAT sistemine bağlı elektronik cihaz kullanma zorundalar.  Eski ısrarı sürdürmek Apple için büyük bir pazar kaybı anlamına gelecekti.  Nitekim EPEAT cihazları değerlendiriyor ve bunlara “yeşil elektronik standardı” diye bilinen IEEE 1680’e göre bronz, gümüş ve altın dereceler veriyor.  San Francisco kenti EPEAT-altın derecelendirmesi taşımayan elektronik cihazları satın almama kararı almıştı.

Yararlanılan kaynak:  Thifaine Honoré, Le Monde, 19.7.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s