Paris’in damlarında güneş santralı

Paris’in kuzeyinde artık kullanılmayan eski bir demiryolu tesisi var.  Bir ara “Bunu yıkalım, yerine yepyeni bir bina konduralım.” diye birileri heveslenmiş, ama sonunda sağduyu galip gelmiş.  Paris Belediyesi 300 yataklı gençlik yurdunu, büyük bir kütüphaneyi ve bazı dükkânları içeren bir proje geliştirmiş.  Ama en ilginç özelliği damına yerleşecek olan ve kentte benzeri olmayan güneş santralı.  Yapı yılda 380 megavat saat enerji üretecek.  Burada oluşturulmakta olan tesislerin gereksiniminden fazla olan ve artanı satışa sunulacak olan bir enerji.

Eskiden yük trenlerinin depolanmaları, bakımları, yüklenmeleri, boşaltılmaları için kullanılmış olan bu tesisin başka bir özelliği daha var.  Garın orta yerindeki boşluk mahalle halkına açık (8 bin metrekarelik) büyük bir parka dönüşüyor.  Orada dolaşanlar zengin, çeşitli, renkli bir bitki örtüsüyle karşılaşacaklar.  Hatta mahalleli orada istediği bitkileri keyfince ekip kullanabileceği parseller bulacak.

Aslında bu proje Paris Belediyesi’nin uzun perspektifli bir politikasının ilk adımı.  Bugün Paris’te 12.500 metrekarelik güneş paneli kullanılıyor.  Belediye bunun önümüzdeki iki yıl içinde 200 bin metrekareye çıkmasını sağlamayı hedefliyor.  Belediye 2020’ye kadar kentin enerji tüketimini %25 azaltmayı planlıyor.  Ayrıca bunun da %25’ini yenilenir enerjiden sağlamayı tasarlıyor.

Bu çerçeve içinde yepyeni bir girişim başladı:  “Güneşlenme kadastrosu”.  Bir yıl boyunca Paris’in damları havadan tarandı ve her birinin ne ölçüde güneş aldığı saptandı.  Tabii, çok da basit bir olgu değil bu;  örneğin, bazı damlar yandaki bina nedeniyle hayli kısıtlı güneş alabiliyor.  Ama Parisliler bu kadastro çalışması sayesinde kendi damlarına kondurabilecekleri güneş panellerinin etkenliğini irdeleyebilecekler.  Adı geçen kadastro haritası önümüzdeki Eylülde kullanıma sunulacak.

Yararlanılan kaynak:  Sophie Landrin, Le Monde, 17.6.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s