Kanserli hücre İstanbul

Türkiye’nin ulaştırma bakanı çok tartışmalı bir konu olan yeni Boğaz köprüsünü açıkladığı zaman, “Bu konuşmayı Osmanlıların İstanbul’u ele geçirdikleri 29 Mayıs’ta yapıyorum.” diye bir anımsatma yaptı.  Oysa çok kişi bunun tam tersine elden çıkarma günü olacağını düşünüyor.  Başbakan Erdoğan bir zaman önce “Bu proje kentin ölümü olur.” demişti, ama şimdi kesenin ağzını ardına kadar açıyor.

Çevreciler ve kent plancıları son derecede kızgınlar.  Köprünün araç trafiğini daha da pompalayacağını, zaten azalmış olan yeşil alanların daha da kayba uğrayacağını, kentin durmadan şişmesine zar zor direnmiş olan içme suyu haznelerini berbat edeceğini düşünüyorlar.  Öte yandan ayrıntılı ve tutarlı deprem araştırmalarının yapılmamış olduğunu vurguluyorlar.

İstanbul Şehir Plancıları Odası genel sekreteri Akif Burak Atlar şöyle diyor:  “Bu projenin ulaşımla ilgisi yok.  Emlak sektörüyle ilgili bu proje.  Arazi vurguncularının işine yarayacak.”  İlk köprünün açılmasından sonra bir kıyıdan ötekine geçen araç trafiği bir yılda %200 artmıştı.  İkinci köprünün açılışından bugüne, 24 yılda, araç artışı %1180 oldu.  Oysa insanların geçişi yalnızca %150’de kaldı.  Köprü yerine yaygın bir metro şebekesinin hızla yapılması gerekirdi, deniliyor.

Kentin kuzeyindeki zengin ormanlık bölge de tehlikede.  Köprüyü besleyen çevre yolu binlerce ağacın kesilmesini, sayısız hayvanın yok olmasını getirecek.  Değerli içme suyu havzaları da tehlikeye girecek.  Öte yandan, bu girişimin getireceği açılım daha da fazla insanı İstanbul’a çekecek.  Nüfusu 1975’te 2,5 milyon olan kent 2010’da 13,3 milyona ulaştı.  Uzmanlar bu oluşumun artarak devam edeceğini, toplumsal yapının daha da bozulacağını söylüyorlar.  Kentin bu gelişi güzel ve düzensiz büyümesini kanserli bir hücrenin oraya buraya atlayarak yayılmasına benzetiyorlar.

Yararlanılan kaynak:  Constanze Letsch, The Guardian, 8.6.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Kentler, Nüfus, Ormanlar, Su, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s