Domatesler yeniden tatlanacak

Birçok besin maddesinde olduğu gibi, domateste de uzun zamandan beri yetiştiricilerin hemen hemen hepsi endüstriyel yöntemler kullanıyorlar.  Genleriyle oynanmış domatesleri tercih ediyorlar;  çünkü bunlar önce yeşilleniyor, sonra da hepsi aynı anda kırmızılaşıyor.  Bu da üreticiye tamamını aynı anda toplatıp hep birden sevk etme olanağını sağlıyor.  Ama ne var ki, bu yöntem domateslerin tadını yok ediyor.

29 Haziran tarihli “Science” dergisinde yayımlanan bir araştırmanın duyurduğuna göre bilginler domatese tadını veren genleri saptayabildiler.  Kaliforniya ve Cornell Üniversitelerinden bilginlerle ve İspanya’dan bazı araştırmacıların katıldığı bu araştırma “GLK1” ve “GLK2” adı verilen iki proteini belirledi.  Bunlar fotosentez olayını yöneterek güneş enerjisini domatese tadını ve kalitesini veren şekere ve diğer maddelere dönüştürüyor.  Bu saptamanın Amerikan domates endüstrisinde önemli uzantıları olacağı söyleniyor.  Ne de olsa bu alan orada 15 milyon ton domates üretiyor ve 2 milyar dolarlık bir pazar yaratıyor.

[Demek ki bizler de ileri yıllarda, pırıl pırıl renkli ama tadı saman gibi domateslerden kurtulacağız ve çocukluk yıllarımızdan özlediğimiz, yemeğe doyamadığımız nefis tatlı domateslere kavuşacağız.]

Yararlanılan kaynak:  Le Monde ve AFP, 29.6.2012

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Teknoloji, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Domatesler yeniden tatlanacak

  1. merichco dedi ki:

    Peki çocukluk yıllarımızdan özlediğimiz, yemeye doyamadığımız nefis tatlı domateslere kavuşmak için neden illa bilimin sekiz takla atması gerekiyor? Eşeği bulmak için neden önce kaybetmek lazım? Yani sadece şimdi endüstrinin domateslere yaptığı şeyleri yapmaktan vazgeçsek, yetmez mi? Neden endüstrinin domateslere daha başka şeyler daha yapması gerekiyor illa ki, hepi topu bizim eski domateslere kavuşabilmemiz için?

    Eskiden yaptığımız gibi yapsak, olmuyor mu bu iş?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s