Çin rüzgâr enerjisinde birinci

Çin 2010’dan beri rüzgâr enerjisi kapasitesini %40 arttırdı.  Ancak bu hızlı gelişmenin bir darboğazı var:  dağıtım ağı.  Santralleri yapmanın yanında üretilen enerjiyi kullanıma sunacak sistemleri de kurmak gerekiyor.  İşte bu konuda bazı zorluklarla karşılaşıyor Çin.  Üretilen elektrik, enerjiye aç bazı bölgelere yeterince ulaştırılamıyor.  Bu sorunu fark eden yönetim önümüzdeki 3 yıl içinde dağıtım yatırımlarına yüklenecek.

Bu sorunlara karşın Çin 2011’de yeryüzünde yaratılan rüzgâr enerjisi kapasitesinin %43’ünü sağladı.  Onun peşinden %17 ile ABD, %7 ile Hindistan ve %5 ile Almanya geliyor.  Bu gelişmenin sonucu olarak rüzgâr enerjisi 2005’ten bugüne 4 misli arttı.  Bu olumlu olgunun arka planında maliyetlerdeki düşüş, teknolojideki iyileştirmeler ve ülkelerin uyguladığı destek programları var.

Avrupa Birliği’ndeki çabada Almanya başrolü oynuyor; ülkede tüketilen elektrik enerjisinin %8’i rüzgârdan geliyor.  İspanya ise kullandığı elektriğin %16’sını rüzgârdan temin ediyor.  Ancak yaşanmakta olan ekonomik krizin kötü bir etkisi oldu;  yönetimlerin sağladığı desteklerde duraklama yaşandı. 

Yararlanılan kaynak:  Worldwatch Institute,  1.6.2012

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s