Hasankeyf’te keyifler kaçmak üzere

Türkiye’nin güney doğusunda yapımı sürüp giden ve 2016’da devreye girmesi planlanan Ilısu barajı konusundaki örgütlü toplum kuruluşu direnişleri devam ediyor.  Uzun yıllardan beri sürüp giden bir direnme bu.  Barajın gerekçesi basit:  durmadan artan nüfusuyla ve durmadan büyüyen ekonomisiyle ülkenin enerji gereksinimi var.  Direnmenin de gerekçesi var:  İnsanlığın çok değerli bir kültür mirası sular altında kalacak.  Buna ekolojik bir boyut da ekleniyor:  Yeryüzünün en değerli kaynaklarından biri olan suyun kullanımı.  Su kimindir ve kim hangi suyu, nasıl kullanır?

21 Mayıs’ta, Irak’ta Dicle ile Fırat’ın sularıyla beslenen geniş ve mümbit topraklarda yerleşik dokuz Arap aşiretin şeyhleri Türkiye’ye geldiler ve kendi tarım alanlarının suyunu çok azaltacak olan bu projeye itiraz ettiler.  “Barajın tutacağı suyun yüksekliği daha aşağıya indirilsin ki, Dicle güneye yeterince su verebilsin.  Uluslararası bir suyolu olan ırmağın yönetiminde iki ülke işbirliği yapsın.” dediler.  Gözlemciler, barajda birikecek suyun yüksekliği planlanan130 metre yerine 70 metreye indirilirse hem Hasankeyf’deki birçok tarihi eserin kurtulacağını, hem de Irak’taki arazilerin yeterince su alacağını söylüyorlar.

Türkiye’ye gelen aşiret heyeti bu konuda bir bildiri yayımlamayı ve konuyu Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) dikkatine sunup RIO+20 zirvesinde tartışmaya açmayı planlıyor.

Yararlanılan kaynak:  Guillaume Perrier, Le Monde, 23.5.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Tarım içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s