Nüfusu frenle, tüketimi azalt

 İngiltere’de Royal Society’nin oluşturduğu bir çalışma grubu uzun zamandır üzerinde çalıştığı raporu yayımladı.  Mesaj çok basit:  “Nüfus artışını dünya çapında frenleyeceksiniz.  Tüketimi de aynı ölçüde azaltacaksınız.  Başka çare yok.  Bu iki boyutlu, ama birbiriyle bütünleşmiş bir olgudur.  İki hedefe birden yöneleceksiniz.  Bunu yapamazsanız, çok ağır ekonomik krizler gelir.  Ekolojik sorunlar da altından kalkılamaz boyutlara erişir.

[Royal Society İngiltere’nin özel yasayla kurulmuş en önemli bilimsel kuruluşu.  350 yıldan beri etkinliğini sürdürüyor.  Ekogazete bu saygın kurumun başka rapor ve girişimlerinden daha önce de söz etmişti.]

Rapor “People and the Planet Report” adını taşıyor.  Yayın tarihi 26.4.2012.  Buna Royal Society sitesinden ulaşmak mümkün.

Başkanlığını Nobel bilim ödülü sahibi Sir John Sulston’ın yaptığı çalışma grubu 22 seçkin uzmandan oluşuyordu.  Aralarında ABD’den, Çin’den ve Avustralya’dan da bilim insanları vardı.  Çalışma yoğun bir tempoda 21 ay sürdü.  Gözlemciler bu kapsamlı araştırmanın dünyanın geleceğine yetkiyle bakan ve hem ekonomileri, hem de yaşam koşullarını tehdit eden tehlikelere eğilen çok önemli bir belge olduğunda anlaşıyor.

Rapor nüfus patlamasının boyutunu şöyle vurguluyor:  Önümüzdeki 40 yıl içinde, gelişmekte olan ülkelerde, kentlerin nüfusu her beş günde bir 1,0 milyon kişi artacak.  Tabii bu olgu büyük boyutlu talepler getirecek.  Ülkelerin bu istemlere yanıt verme şansı yok.  Dünya çapında aşırı bir eşitsizlik var.  Bu nedenle de ciddi bir kaynak bölüşümü meselesiyle karşı karşıyayız.  Rapor somut bir örnek olarak Batı Afrika ülkesi olan Nijer’i ele alıyor. Bu ülkenin nüfusu her 20 yılda bir, iki katına çıkıyor.  Ülke önümüzdeki 40 yıl içinde doğurganlık oranını 3,9’a düşürmeyi başarsa bile nüfusu 15,5 milyondan 55,5 milyona fırlayacak.  Ülkenin bu patlamanın gerektireceği beslenme, sağlık, eğitim ve benzeri gereksinimlere yanıt verebilecek yeteneği olamayacak.

Raporun bazı ana başlıkları şöyle:

  • Bugün dünyada aşırı fakirliğe mahkûm edilmiş 1,3 milyar kişi günde 21 TL’nin altındaki bir gelirle var olmaya çalışıyor.  Böylesine bir eşitsizliği yok edecek önlemlerin mutlaka alınması gerekiyor.
  • Gelişmiş zengin ülkeler ve hızla gelişmekte olanlar tüketimlerini (kaynakları etken kullanmak, malzemeleri yeniden kazanmak, atıkları azaltmak, ekonomik etkinliklerin ekolojik sonuçlarını ön planda irdelemek gibi) çeşitli yöntemlerle büyük ölçüde azaltmak zorundalar.  Sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam için durmadan tüketiyor olmak gerekmiyor.
  • Doğurganlığı düşürücü aile planlaması ve doğum sonrası sağlığı programlarını ulusal ve uluslararası kapsamda politikanın gündemine oturtma ve bu girişimler için önemli parasal kaynaklar tahsis etme zorunluluğu var.
  • Geçmişte tüketimle (dolayısıyla ekonominin yapısıyla) nüfus olgusu birbirinden bağımsız iki veri olarak ele alınıyordu.  Oysa bunlar ayrılamaz bir bütünlük içindedir.  Bu bakımdan bir yandan nüfus gelişmesini küresel boyutta frenlerken, aynı anda da tüketimi azaltıp kaynakların daha adil dağıtımını sağlama olgusuyla karşı karşıyayız.
  • Yerkürede çok hızlı bir kentleşme hareketi yaşanıyor.  Bu gelişmeyi düzenli olabilecek biçimde sahiplenmek doğal kaynak kullanımında tasarruf yapma olanağını getiriyor.
  • Herkese kaliteli ilk ve ortaöğretim şansını verecek girişimlerin önünde dikilen engellerin yok edilmesi gerekiyor.
  • Yaygın ve gelişmiş nitelikli sağlık sistemlerinin uygulanması icap ediyor.
  • Yepyeni toplumsal ve ekonomik düzenlerin geliştirilmesi zorunluluğu var.

Yararlanılan kaynaklar:  John Vidal ve Leo Hickman, The Guardian, 26.4.2012

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Genel Konular, Nüfus, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s