Deniz suyunu içmek

Temiz su sıkıntınız varsa deniz suyunu alın, işlemden geçirin, tuzsuzlaştırın ve temiz suya kavuşun.  Sonra da isterseniz, bunu keyifle için.  Şu anda 150 ülke böyle yapıyor ve dünyada 15.988 tuzsuzlama istasyonu var.  Bunların sayısı son bir yıl içinde %5,3 arttı.  Bu yöntemi en çok kullanan ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, ABD ve Çin.  İnsanlık bugün günde 66,5 milyon metreküp su kazanıyor bu tür uygulamalarla.

İklim değişimi, sık sık yaşanan kuraklıklar, nüfus artışı, kişi başına su kullanımının artışı ve suların giderek daha fazla kirlenmesi bu çözümü, çaresiz, ön plana çıkarıyor.  Bu yöntem içme suyu elde etmenin ötesinde, üretim tarzları gereği büyük miktarda suya gereksinim duyan fabrikalar ve işletmeler tarafından da kullanılıyor.  Ayrıca tarımda sulama yapmak amacıyla da başvuruluyor tuzsuzlamaya.

Ancak iki önemli sakınca var

Biri, işlemin aşırı enerji tüketimi.  Bu da maliyeti yükseltiyor:  Sonuçta, ciddi su sıkıntısı yaşayan gelişmekte olan ülkeler bu teknolojiyi uygulamakta zorlanıyor.  Tabii, tuzsuzlama istasyonları için özel olarak kurulan enerji üretim tesisleri bir de önemli miktarda sera gazı salıyorlar.

İkinci sakınca denizlerde ortaya çıkıyor.  Tuzsuzlama işleminden sonra arta kalan ve denize geri atılan su hem daha sıcak oluyor, hem de hayli tuzlu.  Ayrıca yoğun miktarda kimyasal maddeler içeriyor.  Bu nitelikteki atık, ister istemez, denizdeki yaşama zarar veriyor.  Yöntemin bu sonuçları yüzünden, çevreci kesimler tuzsuzlamaya çoğu kez karşı çıkıyorlar.  Örneğin Kaliforniya’da ve Florida’da birçok proje yarıda kaldı.

Yararlanılan kaynak:  Martine Valo, le Monde, 19.4.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Su içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s