İklim değişimine uyum platformu

[Kendini böyle tanımlayan bir “platform” (belki “veri tabanı” demek daha doğru) Avrupa Birliği Çevre Ajansı tarafından kullanıma açıldı:  “Climate-adapt”.  Halkın da, yönetimlerin de bu değişime olabildiğince hızlı ve köklü uyum sağlamaları gerektiği kabulünden hareket eden ve etken politikaların geliştirilmesine yardımcı olmak isteyen bu girişime internetten ulaşmak mümkün.  Platform gerçekten de çok zengin veri demetleri sunuyor:  Bilimsel araştırmalar, raporlar, belgeler, haritalar, tablolar, Avrupa’nın değişik yörelerinde alınmış önlemler, riskler, maliyetler, senaryolar…  İsterseniz bu veri tabanının bir köşesine girip göz atalım.  Konu: “deniz seviyesinin yükselmesi”.]

Yerkürenin tamamında denizlerin seviyesi 1900’lü yıllarda 17 santim yükseldi.  (Yılda 1,7 milimetre.)  Aşağıda görüldüğü gibi.

Oysa son 15 yıl içinde yürütülen ölçümler ve uydu gözlemleri yılda 3,1 milimetreyi veriyor.  Bu gidişten hareket eden tahminler içinde olduğumuz yüzyılın sonunda 60 santimlik bir yükselme olacağını gösteriyor.  Bu gelişme, kıyılardaki düz alanların kaybı, tuzlu suların karalardaki yeraltı sularına sızması, su baskınları, erozyon ve kıyılardaki ekosistemlerin allak bullak olması anlamına geliyor.  Bu gelişmeyi yaratan kaynaklar ise (katkılarıyla birlikte) aşağıdaki tabloda görülüyor.

Ancak olay çok değişik nedenlerden, yörelere göre farklı oranda etkili oluyor ve denizlerin konumuna, su hareketlerine, vb. bağlı olarak deniz yükselmesi değişiyor.  Bu durum biraz da şaşırtıcı olarak aşağıdaki tabloda gözleniyor.

Anlaşılıyor ki, Karadeniz’in kıyıları gerçek bir tehlikeyle tehdit ediliyor.  “Cimate-adapt”ın verdiği bir harita mevcut yükselmeleri (yıllık milimetre olarak) sergiliyor.  Bunda Karadeniz’in içinde bulunduğu konumu diğer bölgelerle kıyaslama olanağı var.

Yararlanılan kaynaklar:  Le Monde, 27.3.2012 ve Avrupa Çevre Ajansı  

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s