Okyanuslara sahip çıkmak

Okyanuslar artan sorunların içinde bocalıyor.  Ne gibi sorunlar mı?  Balıkların tükenmesi, turizm, su düzeyinin yükselmesi, fırtınalar, karbondioksit emme yeteneğinin azalması.  Stockholm Çevre Enstitüsü’nün başka ülkelerin bilim çevreleriyle birlikte yürüttüğü ekonomik analiz çalışmasına göre, bugünkü umursamazlığın sürüp gitmesi durumunda insanlık 2100 yılında denizlerden bekleyebileceği yararların yılda 2 trilyon dolar azaldığını görecek.  Çalışma denizlerin asitleşmesi, oksijen yetmezliği, deniz kaynaklarının aşırı kullanılması gibi yan unsurları hesaba katmıyor bile.  Denizlerdeki canlı varlıkların sürekli ve saldırganca yok edilmesi ekonomik analize nasıl katılır ki?

Bu konuda hazırlanmakta olan ortak rapor Haziran’daki “Rio+2” Zirvesinin dikkatine sunulacak.  Bu çalışmaya katılan bilim insanları okyanusların ve denizlerdeki yaşamın korunmasına yönelik çeşitli önlemler ileri sürmenin yanında karbondioksit salımının mutlaka (hatta dramatik oranda) azaltılması gerektiğinin üzerinde ısrarla duruyorlar.

Yararlanılan kaynak:  SEI – Stocholm Environment Institute, 21.3.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s