Beslenme sistemini değiştirme zamanı geldi

“Beslenme sisteminde bir felaketle karşı karşıyayız.  Alan başıboş bırakılmış durumda.  Sistem kendi kendini ayarlar, denilmiş.  Devletler umursamıyor.  Besin endüstrisi sorumluluk kabul etmiyor.  Son elli yılda bütün dikkat üretimi olabildiğince arttırmaya verildi.  Sonuçta doymuş yağlara, tuza ve şekere dayalı bir rejim gelişti.  Felaket ortamı işte böyle doğdu.”  Bu sözler Birleşmiş Milletler’in “beslenme hakkı” raportörü Olivier De Schutter’e ait.  Uzman hazırladığı kapsamlı raporu 6 Mart’ta, Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki toplantısında sundu.  Raporun ifade ettiği ana öğeler şunlar:

Dünyada bir milyar insan açlık içinde yaşıyor, ama bir o kadarı da şişmanlıktan bunalıyor.  Mevcut sistemin neden olduğu diyabet, damar ve kalp hastalıkları için yapılan harcamalar sağlık bütçelerini ezmekte.  Gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların %34’ü (186 milyon) yaşları gereği olmaları gereken boya erişememiş durumda.

Bu, böyle devam edemez.  Olabildiğince fazla üretmeye saldırmış tarım anlayışını sorgulayarak, daha ekolojik, daha fazla yerel boyutlu bir düzene doğru yol almak söz konusudur artık.  Örneğin, sağlıklı bir beslenme sisteminin düzensiz ve dengesiz bir sistemden daha pahalı olduğu yerlerde endüstriyel tarıma verilen sübvansiyonların yeni baştan gözden geçirilmesi gerekir.  Donmuş yağlı, tuzlu ve şekerli maddeler özellikle vergilendirilmelidir.  Çiftçi pazarlarına ve kentsel tarıma öncelik tanınmalıdır.

Uzman, bu arada, “İnsan sağlığına zararlı etkileri olduğu saptanan besin maddelerinin reklamlarına göz yumulmasını anlamanın olanağı yok.” diyor.

Yararlanılan kaynak:  Gilles van Kote, Le Monde, 8.3.2012

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Beslenme sistemini değiştirme zamanı geldi

  1. Bilgin Adalı dedi ki:

    “Her şey dahil” otellerde çatlarcasına tıkındıktan sonra, yol boyu koşmaya başlayan obez turistleri görüyorum Alanya’da. İki bacağımı birleştirseler, bir bacakları kadar olamaz. Benim gibi iki kişi sığar göbeklerine. Ne demeli bilmem ki…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s