Ormanların devleri sessiz sedasız yitip gidiyorlar

“Binlerce hayvan türünün yuvası, dünyamızın ayakta dikilen karbon kuyuları, binlerce yıllık ormanların yapıtaşı ve insanlığın baş tacı olan ağaç azmanları acımasız bir kırım geçiriyorlar.”  Avustralya Cames Cook Üniversitesi’nin tropikal bölgeler uzmanı olan Prof. William Laurance 28.1.2012 tarihli “New Scientist” dergisinde yayımlanan yazısında böyle diyor.

Bu devler tehlikede

Bunun değişik nedenleri var.  Bir yandan birileri durmadan ağaç kesiyor.  Öte yandan kuraklık, artan ısılar, şiddetli kasırgalar ve yerleşmelerin genişlemesi gibi etkenler de rol oynuyor.  Hatta bazen bunların hepsi birden aynı anda devreye giriyor.  Örneğin bizde, Avustralya’da 30–40 metreye kadar yükselen “kauri” çamları vardı.  Bunların çok büyük bir bölümü tarih oldu.  Bu kırım tropikal ormanlarla kuzey ormanlarında son derece çarpıcı.  Örneğin, adeta balyozla Sibirya’daki ve Kanada’nın batısındaki ormanların beynine vuruyorlar, büyük bir hızla sömürüp tüketiyorlar.

Bu ağaçlar biz insanların ölçülerine göre çok yaşlı.  Amazon bölgesinde 400 yıllık, hatta 1.400 yıllık ağaçlar var.  Kuzey Amerika’da ise 3.00 yıllık olanlar.  Bu ömrü istikrarlı, dengeli bir iklim ortamı sayesinde kazandılar.  Ama şimdi olduğu gibi hızlı değişimlerin yaşandığı bir ortam onlara hiç de uygun değil.  Şimdi kuraklık var.  Çok derinlere inmiş olan kökler kolayca gereken suyu bulamıyorlar.  Öte yandan daha fazla orman yangını oluyor.

Niye önemliler?

Bunların önemi nereden geliyor, diye sorabilirsiniz.  Örneğin, sera gazlarını emerek bizleri korurlar. Ayrıca bunların her biri dünyanın en büyük bitkisel varlığıdır.  Ekolojik bakımdan kilit bir rol oynarlar.  Sağladıkları muhteşem gölgeliğin altında yüzlerce bitki korunmuş olarak yaşar, tohumlarını saçar.  Bu tohumlar da korunur ve doğal bir yiyecek ambarı oluşur.  Bu da çeşitli hayvanlara var olma ve çoğalma şansı sağlar.  Aslanlar için ormanların kralı deniyor.  Unutun bunu.  Gerçek kral bu dev ağaçlardır.

Birkaç rakam

Hayvan ve bitkilerin biyolojik çeşitliliğinin beşiği olan ormanlar dünyamızın %30’unu kaplıyorlar.  Bunların %44’ü tropikal bölgede, özellikle Amazon’da, Kongo’da ve Endonezya’da.  %34’ü kuzeyde.  Yalnızca %13’ü ılımlı bölgelerde.  Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre her yıl 6,4 milyon hektarlık orman arazisi yok ediliyor.

Yararlanılan kaynak:  Laurence Caramel’in röportajı, Le Monde, 16.2.2012

Reklamlar
Bu yazı Ormanlar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ormanların devleri sessiz sedasız yitip gidiyorlar

  1. Bilgin Adalı dedi ki:

    Burnumuzu, kıçımızı sildiğimiz kağıttan (birinci a şapkalı), her gün yarısını bile okumadığımız haberler, bilgiler (?) dedikodular ve oyunlarla dolu gazetelere kadar kağıt (a şapkalı), yani ağaç, yani orman tüketiyoruz. Ormanlar da tükenecek bir gün. Sonra da biz tükeneceğiz. Biz insanlar, dünyanın doğal dengesine, doğaya en çok zarar veren çekirge sürüsüyüz. Hep tüketiyoruz. Bunun sonucunu da birlikte göreceğiz yakın zamanda…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s