Havacılıktaki kavgada Almanya geri dönüş yaptı

[Havacılıktaki bir gelişmeyi üç kez duyurmuştuk.]  Avrupa Birliği kendi hava alanından geçen yabancı uçaklardan karbon vergisi almak istiyor, Çin, Rusya, ABD ve Hindistan bu karara şiddetli tepki gösteriyordu.  Bugün konu yepyeni boyut kazandı.  Bir Çin havayolu satın alacağı 10 dev Airbus’ten vazgeçtiğini duyurdu.  Almanya hemen geri dönüş yaptı ve AB’nin bu ülkelerle masaya oturmasını istedi.  Fransa’dan da itirazlar yükselmeye başladı.  Çünkü çok ciddi bir ekonomik savaşın eşiğine varıldığı düşünülüyor.  Nitekim Japonya, Brezilya ve Güney Kore de itirazcılar grubuna hızla katıldı.

Öte yandan AB Komisyonunun yetkilileri “Bu bir ilke kararıdır.  Bundan vazgeçemeyiz.” diyorlardı, ama o çevrelerde de tereddüt başlamış gibi duruyor.  Konunun Avrupa Konseyi’nin 9 Mart’taki toplantısının gündemine oturacağı ve tartışmaların çok hareketli geçeceği tahmin ediliyor.

[Bu konudaki eski haberleri görmek isterseniz “Havacılıkta isyan” (16 Haziran 2011), “Havalarda kavga var” (13 Ocak 2012) ve “Hava savaşı gerçekten başlıyor” (24 Şubat 2012) yazılarımıza bakabilirsiniz.]

Yararlanılan kaynak:  Frédéric Lemaître ve Jean-Pierre Stroobants,  Le Monde, 6.3.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Ulaşım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s