Tarımdaki sorunlar intihara sürüklüyor

Edouard Bergeon, filmleri televizyonlarda gösterilmeye başlanan, festivallerde ödül kazanan genç bir belgeselci.  En son filminde çiftçilere eğilmişti.  Bergeon, güvenilir kaynaklardan Fransa’da her yıl 500 dolayındaki çiftçinin intihar ettiğini öğrendiğini söylüyor.  Bunun temel nedeni tarımla uğraşanların altından kalkamadıkları borçların içine girmeleri.  Genç sinemacı için işin dramatik tarafı, babasının da 13 yıl önce benzeri nedenle intihar etmiş olması.

Toprağın bu sevgili kulları umutsuzluk içindeler.  Çünkü bankalar onları terk etmiş durumda…  Ürünlerini toplayan büyük besin endüstrisi firmaları ise maliyet altı fiyat veriyor…  Her gün zararına çalışıyorlar ve açık gittikçe büyüyor.  Bu, 15 yıldan beri böyle.  Değişen, gelişen, iyileşen hiçbir şey olmadı.  Tarım gerçek bir kriz içinde.

Bu arada, olumlu bir gelişmenin ışığı yandı gibi.  Geçenlerdeki büyük süt grevinden sonra 25 çiftçi bir araya geldi ve bir birlik kurdular.  Gerçek bir dayanışma sistemi oluşturdular.  Kaliteden taviz vermiyorlar.  Sonuç almaya başladılar.  Besin endüstrisi onlara ton başına 200 avro veriyordu.  Onlar şimdi satış merkezleriyle doğrudan temas kurarak tonuna 350 avro alıyorlar.

Yararlanılan kaynak:  Martine Delahaye, Le Monde, 28.2.2012

Reklamlar
Bu yazı Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s