Kanada’nın kumlu petrolü Avrupa’ya dert oldu

Avrupa Birliği ülkeleri Kanada’nın bitümlü kumlardan ürettiği petrol konusunda birbirine girdi.  AB Komisyonu ekolojik endişelerle bu petrole ambargo koyan ve hudutlardan içeri girmesine izin vermeyen bir karar taslağı hazırlamıştı.  Bunun oya sunulduğu geçen günkü toplantıda Almanya, İngiltere ve Fransa çekimser oy kullandı.  İtalya, Polonya, İspanya hayır oyu verdi.  İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Belçika taslağı desteklediler.  Bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği bilinmiyor.

Mesele nedir?  Alberta’da (Kanada) 1.500 km2’ye yayılan geniş bir arazi var.  Buranın özelliği kumluk olması ve kumların bitümlü olması.  Alberta (büyüklük ve kumun zenginliği bakımından) bu tür arazisi sahip olan ender yerlerden biri.  Kanada buradaki bitümden petrol elde etmek istiyor.  Elde edebileceği miktar hayli fazla.

Ancak bu işlem o kadar da basit değil.  Çevreci grupların işaret ettiği gibi kullanılan yöntemler çevreyi ve araziyi berbat ediyor, aşırı oranda azot dioksit ve kükürt dioksit salıyor ve iklim değişimine çok zararlı katkıda bulunuyor.  Ayrıca çalışma çok geniş orman alanlarının yok edilmesini gerektiriyor;  oysa biliniyor ki, buradaki ormanlar karbondioksit emme bakımından çok değerli.

Bu girişim Kanada’da büyük bir tartışma yaratmış durumda.  Çevreci gruplar projeye şiddetle karşı çıkıyorlar.  Bu arada Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış sekiz ünlü kişi bir açık mektup yayımlayarak Avrupa ülkelerinin hükümet başkanlarına seslendiler ve onları ekolojik endişelere sahip çıkmaya, AB Komisyonu’nun taslağını desteklemeye davet ettiler.  Bu arada Kanada’nın büyük paralar harcayarak, petrol şirketleriyle işbirliği yaparak ve neredeyse kapı kapı dolaşarak bu taslağı öldürme hedefli lobi yaptığı gözleniyor.

Yararlanılan kaynaklar:  Laurence Caramel, Le Monde, 24.2.2012 – Stéphane Foucart, Le Monde, 24.2.2012 – Le Monde, 25.2.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, Ormanlar içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kanada’nın kumlu petrolü Avrupa’ya dert oldu

  1. Geri bildirim: Başbakanla sanatçının ekoloji kavgası | M. ALİ YAŞAR´IN ÇEVRECİ SAYFASI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s