Çevreseverlere ödül var

Çevreye saygılısınız.  Bu konuda özen gösteriyorsunuz.  Alışverişinizi böyle bir hassasiyetle yapıyorsunuz.  Öyleyse size bir ödül var.

Önce ABD’de gelişip daha sonra İngiltere’ye de uzanmış olan bir sistem şimdi Fransa’ya sıçradı.  Amerika’dakinin adı “Recyclebank”.  Fransa’daki ise “CitéGreen”.  Bu girişimlerin düzeni çok sade.  Internet üzerinden çalışıyorlar.  Bunlara kolayca kaydınızı yaptırıp üye oluyorsunuz.  Bir ödeme söz konusu değil.  Çevre endişeli mal ve hizmet sunan birçok yerle (mağaza, şirket, kurum, vb.) anlaşma yapmışlar.  Buralardan alışveriş yaptığınız zaman bilgi sisteme gidiyor ve tutarına göre puan kazanıyorsunuz.  Puanlarınız belli bir düzeye gelince de seçimini kendinizin yapacağı bir ödüle hak kazanıyorsunuz.

Örneğin, Paris’te belediyenin bisikletlerini (Velib) kiralayıp bir saatliğine kullandınız mı, kazandınız 5 puan.  Yenilenir enerji mi kullandınız, eklendi 10 puan.  Bir şeyi satın alma yerine değiş-tokuş mu yaptınız, bunun da özel bir puanı var.  ABD’deki uygulamada (çok yeni teknolojik yöntemleri kullanarak) sizin çöpünüzü kâğıttı, şişeydi, plastikti diye ayrıştırmanıza da puan veriliyor.

Ödüllere gelince, bu keyfinize kalmış.  Örneğin, sevdiğiniz bir filmi İnternetten izleyebilirsiniz.  Bir mağazadan alışverişte %20 tenzilat yaparlar size.  Tabletinize kitap ya da gazete bile indirebilirsiniz.  “Bu ödüller sizin sera gazı salımını azaltmaya getirdiğiniz katkıyı temsil ediyor.” diyorlar.  “Recyclebank”ın ABD ve İngiltere’de 3 milyon üyesi var.

Yararlanılan kaynak, Laure Belot, Le Monde, 12.2.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s