Kanada denizlerini menfaatlere terk etti

Yukarıdaki suçlamayı Kanada Kraliyet Akademisi (RSC) yaptı.  Akademi’nin oluşturmuş olduğu bilginler paneli yayımladığı raporda  Kanada hükümetinin çevresindeki üç okyanusu (Atlantik, Pasifik ve Arktik) kendi hallerine bıraktığını ileri sürdü.  Rapor, 220 bin km. ile dünyanın en uzun deniz kıyısına sahip ülke olma özelliğini taşıyan Kanada’nın bu okyanuslardaki yaşamın çöküyor ve biyolojik çeşitliliğin yok oluyor olmasına karşın bunu umursamadığını vurguladı.  Mesele, bu konudaki bilgi eksikliği değildir;  federal hükümetin bu soruna hiçbir öncelik tanımamasıdır.

Denizlerde yaşam yok oluyor

Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı yasaların vermiş olduğu büyük yetkiyi bilimsel verileri ve çevresel endişeleri arka plana itip korumacılığı göz ardı ederek ve bazı menfaatleri kollayıp ticari balıkçılığı ön plana çıkararak kullanıyor.  Bu yüzden de 50 yıldan beri denizlerdeki balık nesli büyük bir kırımdan geçti.  Morina, pisi balığı gibi balıklar %90 azaldı.  Somonun üremesi hayli zorlaştı;  çünkü okyanus ve akarsular karbondioksiti %84 oranında emdikleri için asitleştiler.  Mesele burada kalmıyor;  çünkü mercanlar, midyeler, karidesler, ıstakozlar da zorlanıyor.

RSC paneli yasaların menfaatlere öncelik verir anlamda uygulanmasına son verilmesini, yepyeni bir politikanın tanımlanmasını ve korumacılığa öncelik verilmesini istiyor.  Bu arada Yale Üniversitesi’nin biyolojik çeşitliliği koruma uygulamaları üzerinde yürütmüş olduğu bir analizde Kanada’nın 127 ülke arasında 125inci geldiğine dikkat çekiyor.

The Royal Society of Canada (RSC)

RSC Kanada’nın en üst düzeyli akademisi.  Tamamen özerk.  Bilimin ve sanatın her alanında üstün başarı göstermiş ve çalışmaları ciddi bir değerlendirmeden geçtikten sonra seçilmiş 2.000 dolayında üyesi var.

Yararlanılan kaynak:  Louis-Gilles Francoeur, Le Devoir, 3.2.2012

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s