Almanya’da güneş enerjisi bulutlanıyor

Almanya yenilenir enerjide, özellikle güneş enerjisinde bayağı önemli ataklar yapmıştı.  Öyle ki, bunun verdiği güvenle Fukuşima’dan sonra nükleer santrallerini kapatma kararı bile almıştı.  Oysa bugünlerde ufukta kara bulutlar görülmeye başlandı.  Fotovoltaik hücreler alanında dünya lideri olan Q-Cells firması ciddi sıkıntıda.  Bu konuda yalnız da değil.  Benzeri alanda çalışan bir iki firma kapılarını kapadı.  Başka bir firmayı ise Çinliler satın almak üzere.

Birkaç gün önce bilançosunu açıklayan Q-Cells iflas mı edecek?  Genel müdür Nedim Cen “Böyle bir şey söz konusu değil.” Diyor, ama göstergeler hiç de iç açıcı değil.  Firmanın yaşamakta olduğu sorunların başında fotovoltaik hücre fiyatlarında bir yıl içinde görülen %50’lik düşüş var.  Çünkü talep azaldı.  Ve çünkü hükümet “güneş enerjisinin pahalı olması” gerekçesini kullanarak frenlere bastı ve parasal yardımları kıstı.  Önümüzdeki günlerde, Nedim Cen’in güven vermeye çalışan sözlerine karşın gerçek tablo ortaya çıkacak.

Kaynak:  Le Monde, 24.1.2012

Reklamlar
Bu yazı Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s