Ekolojik sorunlara basit çareler de var

Milyonlarca çocuğu ölümden kurtarmak…  Hava ısınmasını frenlemek…  Tarımsal ürün verimini arttırmak…  Bu hedefleri bir kalemde gerçekleştirmek mümkün.  24 bilginin katıldığı uluslararası bir araştırma kolayca uygulanabilir, teknik çerçevesi basit, finansmanında sorun olmayan 14 adet önlem geliştirdi.  Araştırma haftalık “Science” 13 Ocak sayısında yayımlandı.  Sihirbazlık gibi duran bu öneri iki öğeyi sınırlamaya dayanıyor.  Bunlardan biri metan gazı (ozon tabakası üzerindeki kötü etkileri olduğu bilinen gaz), öteki de kurum (yarım yamalak yanmanın yaratıp çevreye savurduğu kalın, kara is).  Aslında bunlar sera gazı özelliği taşıyorlar;  hem hava kalitesini bozuyorlar, hem de ısınmaya neden oluyorlar.  Araştırmanın yürüttüğü deneyimler bunların salımının önüne geçilebilirse kısa zamanda büyük yararlar elde edilebileceğini vurguladı.

Bilginlerin tanımladığı önlemler arasında kömür ocaklarından çıkan metan gazını yakalayıp hapsetme, çiftlik hayvanlarının atıklarını kontrol altına alma, (büyük miktarda metan gazına neden olan) pirinç tarlalarının etkili drenajı, ise neden olan geleneksel fırınların değiştirilmesi ve benzerleri var.  Bunlar yönetimlerin kolayca karara bağlayıp uygulanmalarını isteyebileceği ucuz yöntemler.  Bunlar bütün dünyada hava kirliliği yüzünden erken doğumlardaki ölümleri azaltacak, atmosfer ısınmasını 0,5 derece azaltacak, besin maddeleri üretimini 35-135 ton kadar arttıracak özellik taşıyorlar.

Kaynak:  Stéphane Foucart, Le Monde, 14.1.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ekolojik sorunlara basit çareler de var

  1. Metin dedi ki:

    H. Kissinger ile M. Al’Bright’ın yıllar önce: “Dünya bu nüfusu taşıyamaz, azaltmanın çarelerini aramalıyız…” mealindeki açıklamalarından sonra ABD’nin bu güne kadar KIOTO uluslararası çevre koruma anlaşmasını imzalamamış olması, hemen o dönemlerde GDO’lu tarım ürünlerinin dünya piyasalarına sürülmeye başlaması, ülkelerin birbirleriyle savaştırılmaları, Afrika’nın nükleer atık mezarlığına dönüştürülmesi ve benzeri uygulamalar düşünenler için birçok mesaj içeriyor. Bilim adamları iyi niyetle ve bilim aşkına (!) istedikleri tedbirleri düşünsünler..! Bunların uygulaması, hedeflenen nüfus seviyesine inildikten sonra yapılacaktır. Ama şimdilerde bu gerçekleri konuşmak siyaset diye nitelendiriliyor; oysa bunlar bizim geleceğimizle doğrudan ilintili…
    Bilim adamlarına kolay gelsin !
    EKO’culara kolay gelsin !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s