Kâğıt torba mı, plastik torba mı?

Artık Londra’nın en şık mağazalarında bile satılan mallar kâğıt torbalarda sunuluyor müşteriye.  Plastik torbalara karşı yürütülen savaş galiba kazanıldı.  Ancak acaba bunun böyle olması çevre için daha mı iyi?  Atık azaltmakla görevli Wrap yaptığı bir açıklamada bazı kuşkulara değiniyor.  Evet, kâğıdın tekrar kullanılma, kolayca yok olma, yenilenir kaynaklı olma gibi özellikleri var, ama üretiminde ve taşınmasında plastiğe göre daha fazla enerji kullanılıyor.  Bir de çöplüklere atıldığı zaman metan gazı üretiyor.  ABD plastik torba üreticilerinin finanse ettiği bir araştırmaya göre [buna ne kadar güvenilir, bilinmez] kâğıt torba üretiminin enerji gereksinimi 4 kat fazla.  Su kullanımı da 20 kat.  Başka bir rapor ise kumaş torbaların da sorunlu olduğunu ileri sürüyor.

Galiba konuyu başka türlü ele almak gerekiyor.  Hangisi daha iyi diye sormak yerine, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmenin, daha az torba kullanmanın, ya da evlerimizdeki torbaları tekrar tekrar kullanmanın yollarını bulmalıyız.

Kaynak:  Patrick Barkham, The Guardian, 20.12.2011

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, Kentler, Teknoloji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kâğıt torba mı, plastik torba mı?

 1. ali dilber dedi ki:

  Tabii ki plastik.
  sebebine gelince,
  defalarca kullanılıyor,
  birden fazla soruna yardımcı oluyor(ŞİMDİ SAYSAM DİCTİONNAİRE LAROUUSSE GİBİ OLUR)
  kağıt torbalar çöpe gider
  belki bazı manyak koleksiyonculara yarar,
  yaşlanıp öldüklerinde kalanlara miras olarak çöp sorunu bırakırlar….

 2. Bilgin Adalı dedi ki:

  Böyle kestirip atamayız. İki ucu da pis bir sopa bu. Kağıt demek, ağaç demek, yıllar sürüyor bir ağacın yetişmesi. Plastik ise ayrı bir dert.Şimdi doğal ortamda kısa sürede çözünen plastik torbalar ürettiler, kimi kuruluşlar onu kullanıyor.
  Benim asıl merak ettiğim gazeteler… Şu eki, bu eki derken her gün gazeteler tüm dünyada milyonlarca ton kağıt kullanıyor. Sonunda, hepsi çöpe… Bunu sınırlandırmanın da bir yolu olmalı.

  Belki belediyeler kapı kapı dolaşıp dönüştürülebilir atıklar için özel çöp torbaları dağıtmalı, bir yararı olur mu? Havalimanlarında, kağıt, plastik, cam ve diğer çöpler için çöp kutuları konmuş. Kimsenin umurunda değil. Ne olduğuna bile bakmadan kutulardan birine atıveriyor çöplerini insanlar. Demek ki bu da bir eğitim süreci.
  Tanrı bizim çöp toplayıcılardan razı olsun. Onlar bu konuda ciddi bir hizmet veriyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s