Havalarda kavga var

Havayolu şirketisiniz ve Avrupa’da bir kente uçuyorsunuz.  Bundan böyle ek vergi ödeyeceksiniz.   “Ben Amerika’dan geliyorum, Çin’den geliyorum, Türkiye’den geliyorum” itirazını kullanma olanağınız artık yok.  Çünkü Avrupa Adalet Divanı bu konudaki tartışmayı kesti, attı.  Avrupa hava alanından geçen her uçak şirketi bu vergiyi ödeyecek.  Niye mi?  Çünkü yarattıkları salımla iklim değişimine ciddi katkıda bulunuyorlar.  AB dışındaki uçak şirketleri bu girişimin maliyetlerini arttıracağını ileri sürerek burunlarından soluyor.  AB dışı ülke yönetimleri de.  Çünkü AB yalnızca kendi hava alanı içindeki uçuş parçasına değil, ilk çıkış noktasından (örneğin New York’tan, İstanbul’dan ya da Pekin’den) itibaren bu vergiyi oluşturuyor.  [Eko Gazete bu konudaki ilk bilgiyi 31.8.2011’de vermişti.]  Yabancı ülkeler karşılık verecekleri yolunda açıklamalarla yetiniyor.

Ama daha da ötesi var.  Uçaklarda değişik tür yakıtlar kullanılıyor.  AB kullanılan yakıt cinsinin neden olduğu gaz karbonik oranına göre farklı vergi rejimleri uygulamaktan söz ediyor.  Çünkü AB’nin amacı salımı azaltmak ve belli sınırların altına çekmek.  Ama bu salım yakıtın cinsine göre değişiyor.  Böyle olunca da bazı şirketler ve ülkeler şiddetli tepki gösteriyor.  Bunlardan biri (Shell’in ve BP’nin yanında) Kanada.  Çünkü bu ülkede yeni yeni elde edilmeye başlanan (ve çevre örgütlerinin büyük tepki gösterdikleri) kumsal alanlardan elde edilen yakıtın yarattığı salım hayli fazla.

Kaynak:  The Economist, 7.1.2012

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Enerji, Ulaşım, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s