Çöp toplama bayramı

13 Ocak 2012’de 83 ülkeden binlerce gönüllü Estonya’nın başkenti Tallinn’de buluşacak.  Amaç “2012 Dünyayı Temizleme Girişimi”ni başlatmak.  Başka bir deyişle, yerkürenin her köşesinden 300 milyon insanı hareketlendirip 24 Mart’ta başlayıp altı ay sürecek olan bir girişimle oraya buraya gelişi güzel ve sorumsuzca atılmış 100 milyon ton çöpü toplamak.  Bu hareket çöpü insanlığın ortak düşmanı ilan ediyor.

İlk bakışta bu amaç havai ve eğlencelik bir numara gibi görülebilir.  Ancak Estonya’da daha öncelere dayanan bir gelenek söz konusu.  Örneğin, 2008’de 50 bin Estonyalı kolları sıvadı ve bir günde ortalığa atılmış 10 bin ton çöpü toparladı.  Bu hareket 2009’da komşu ülkeler Litvanya ile Letonya’ya sıçradı ve 120 bin gönüllü sokaklara döküldü.  2010’da ise Slovenya’da 270 bin kişi (yani nüfusun sekizde biri) aynı amaçla bir araya geldi.  Bu girişimleri düzenleyenler “ekonomik ve politik krizlerin karamsar ortamında böylesi bir çaba halkın aradığı, gereksinim duyduğu birliktelik kurma duygusunu geliştiriyor” diyorlar.  Bunun ilginç bir örneği de Mısır’daki Tahrir Meydanı.  Burada geçtiğimiz yıl içinde gösteri yapan gençler her akşam alanı elbirliğiyle temizliyorlardı.  Bu hareket giderek dünya çapında, hükümetlerle kent yönetimlerinin ötesinde ve gelişmişinden gelişmekte olanına kadar bütün ülkeleri kucaklayan bir yaygınlık kazanıyor.

Kaynak:  The Economist, 7.1.2012

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Genel Konular, Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Çöp toplama bayramı

  1. Mrtin Gürman dedi ki:

    Ülkemizde de buna benzer, ama çok cılız ölçeklerde hareketler oluyorsa da, istenen bu değil tabii.. İnsanların türlü amaçlarla birbirine yabancılaştırılmış, fraksyonlara, mezheplere, etnik gruplara ayrılmış, târihinden kopartılmış, ulusal hasletlerin unutturulmuş bir ülkede çevre temizliği için böylesine bir birliktelik sanırım daha çok bekler..

  2. Geri bildirim: ÇÖP TOPLAMA BAYRAMI – ÇevreciTV

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s