Denizin yükselmesine karşı önlem

Belçika’nın Kuzey Denizi kıyısındaki kentlerinden biri olan ve ince kumlu, geniş plajlarıyla ünlü Ostende bölgesinde hızla bazı önlemler alınmaya başlandı.  Bunun arkasında fırtınaların, aşırı yağmurların ve erozyonun yarattığı etkiler var.  Büyük fırtınalarda dalgaların 5 metreye ulaşması ve arazi hayli düz olduğu için denizin çok içerilere kadar uzanıp su baskınlarına neden olması söz konusu.  Buna ek olan önemli bir etken de, önümüzdeki 30 yıl içinde burada beklenen (iklim değişiminin yaratacağı) 30 santimlik deniz yükselmesi.  Burası önde gelen bir turistik çekim bölgesi;  sayısız marinası var, birkaç da limanı.  Yükselme kıyı bölgesindeki 16 milyon kişinin yaşamını allak bullak edebilir.  Bu nedenle limanlara giriş elden geçiriliyor, dalgaların önüne dikilecek yüksek duvarlar yapılıyor, denizin dibindeki kumlar kıyıya pompalanarak plajların düzeyi yükseltiliyor.  Müdahale 67 km. boyunca devam ediyor.

Benzeri girişim Hollanda’da da gözleniyor.  (Bu ülkenin dörtte birinin deniz düzeyinin altında olduğunu unutulmamalı.)  Burada biraz farklı bir yaklaşım var.  Taş duvarlardan ve betondan setler yapmak ya da kıyılara kamyon kamyon kum yığmak yerine daha ekolojik bir süreç deneniyor.  Denizin açıklarına tonlarca kum pompalanmış durumda.  Bunların önümüzdeki uzun yıllar boyunca dalgalarla, rüzgârlarla ve akıntılarla doğal bir biçimde kıyıya taşınıp doğal güvenlik alanları oluşturacağı düşünülüyor.  Bir bakıma doğa kendi önlemini kendi almış olacak.

Kaynak:  Jean-Pierre Stroobante, Le Monde, 23.12.2011

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Denizin yükselmesine karşı önlem

  1. Bulent Becan dedi ki:

    Denize aciklara kum pompalayip dalgalarla sahile varmasini beklemenin, sahile set yapmaktan tek farki, sahilin dogal yapisina daha uygun bir deniz ici yukselti olusturulmasi olabilir. Buna “ekolojik” demek, bence abartili. Ustelik, dalga ve ruzgarlarin kumu istenilen yere tasiyacagi da, kuskulu. Holanda gibi kunduz set uzmanlarinin hesaplarini yapmis olduklarini, bu metodun daha ekonomik oldugunu dusunuyorum, daha ekolojik degil.

  2. Mrtin Gürman dedi ki:

    Alınan ve alınacak önlemlerin hepsi olumlu; ama olumsuz olan bir şey var ki o da ABD’bin bu konulardaki vurdumduymazlığı… Ülkeler birleşerek bu “neshebi karmakarışık” insanların devletine hiç bir yaptırım uygulayamıyorlar… Benim bu hassaslığımın kökeninde bu güne kadar imzalanmamış olan LOZAN belgesi de var, ancak, bir dünya vatandaşı olarak değil, insanlığın bir ferdi olarak isyanlar içindeyim.. ABD’den korktukları için ses çıkaramayanlara atalarımın güzel bir deyişiyle seslenmek istiyorum:
    KORKUNUN ECELE ÇARESİ YOK…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s