İklim değişimi ve Türkiye

[Handley Centre’in iklim değişimi raporunda Türkiye’yi inceleyen bölüm 130 sayfa tutuyor.  Konulara ülkenin dar çerçevesi içinde değil, küresel ve bölgesel veri ve gelişmelerden hareket edilerek yaklaşılmış.  Değişik akademik çevrelerin geliştirmiş olduğu farklı modeller birbirini kontrol anlamında kullanılmış.  Sayısız bilimsel yayın kaynak olarak değerlendirilmiş.  Kaynakçada yüze yakın yayına gönderme var.  Bu yayınlarda ülkemizin 37 bilim insanının da adı geçiyor.  (Bu değerli araştırmacıların adlarını –soyadı sırasına göre- en aşağıda bulacaksınız.)  Raporun altını çizdiği gözlem ve tahminlerden şöyle bir seçki yapılabilir:]

Türkiye’de 1960’dan beri yaz aylarında gittikçe artan bir ısınma gözleniyor.  1990’dan beri de aynı olgu yılın tamamı için söz konusu.  1960’dan beri serin gecelerin sayısı azalmakta, sıcaklaşan gecelerin sayısı artmakta.  Batıda kış aylarında yağışlar azalıyor.  Kuzeyde ise sonbaharda yağışlar artıyor.

Ülkede 2100’e doğru ısı artışları devam edecek.  Kuzeyde 2,5-3 derecelik bir artış olabilir.  Orta Anadolu ve güney-batıda 3-3,5 derece.  Öte yandan doğu 3,5-4 derecelik bir artışı yaşayabilir.

Akdeniz kıyılarında yağış azalması söz konusu.  Önümüzdeki dönemde güneyde %20’lik bir yağış azalması olabilir.  Kuzeyde ise %10.  Güneyde genel bir su sıkıntısı da bekleniyor.  İklim değişimi bu sorunu daha da ağırlaştırabilir.  Ülkenin toplamında ise nüfusun %30-%45’i ciddi su sıkıntısıyla karşılaşabilir.

Bununla birlikte Türkiye’de gelecek 40 yılda ciddi bir açlık ve beslenme sıkıntısı söz konusu değil.  Ancak 2050 dolaylarında iklim değişiminin balık elde etme üzerinde ciddi etkisi olacağı tahmin ediliyor.  Tarım alanında, mısır üretiminde önemli zorlukların yaşanacağı anlaşılıyor.  Bununla birlikte kullanılan modeller buğdayın etkilenip etkilenmeyeceği konusunda tutarlı sonuçlar veremedi.

Deniz yüzeyinin yükselmesi sonucu büyük miktarda nüfus zorluklarla karşılaşabilecek.  Bu konudaki tahminler şöyle:  Akdeniz kıyılarında 428 bin kişi, Ege kıyılarında 208 bin kişi, Marmara kıyılarında 842 bin kişi, Karadeniz kıyılarında 201 bin kişi.

[Raporda çalışmalarına başvurulmuş olan araştırmacılarımız:  M. Adıgüzel, İ. Alan, M. Aydın, S. Berberoğlu, D. Bozkurt, A. Ceylan, M. Coşkun, İ. Demir, M. Demircan, A. Demirkesen, M. Doğruel, M. Eken, M. Erdem, E. Erlat, F. Evrendilek, I. Gürer, M. Karaca, G. Kılıç, T. Kuleli, B. Önol, M. Özdoğan, S. Özkul, U. Sümer, O. Şen, O. Şenkal, S. Şensoy, M. Tayanç, C. Telli, S. Tokgöz, F. Topaloğlu, U. Turunçoğlu, M. Türkeş, I. Uçar, A. Uğurlu, I. Um, E. Voyvoda, E. Yeldan]

Kaynak:  Handley Centre raporu

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Su, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s