İklim değişimi ciddiye alınmazsa ne olur?

[İngiltere Enerji ve İklim Değişimi Bakanlığı ülkenin resmi meteoroloji kuruluşu olan “Met Office”den, daha doğrusu onun araştırma birimi olan “Hadley Centre”den bir çalışma istedi.  Konu, gereken önlemler alınmazsa, iklim değişiminin içinde bulunduğumuz yüzyılda ne gibi sonuçlar yaratabileceğini ve ne gibi risklere neden olabileceğini 24 ülkenin özel konumlarına eğilerek incelemekti.  Ele alınan ülkeler şunlar:  ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Bangladeş, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Kenya, Meksika, Mısır, Peru, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye.  Bu çalışmaya 5 üniversite de katkı sağladı.]

İngiltere Enerji ve İklim Değişimi Bakanı Chris Huhne, Handley Centre’in hazırladığı raporu şu sözlerle takdim etti:  “Bu rapor, küresel ısınmayla mücadele maksadıyla sera gazı salımlarını kısıtlamazsak ne gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalacağımızı sergiliyor.”

Raporun bazı bulguları şöyle:

—  Denizlerin yükselmesi dünyada 49 milyon kişiyi zora sokacak.

—  Ülkelerin çoğunda büyük sel baskınları söz konusu.

—  ABD, Bangladeş, Brezilya, Çin, Hindistan, Mısır, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin ana besin maddelerinde ürün azalması ortaya çıkacak.

—  Su sıkıntıları da bekleniyor.

Kaynak:  İngiltere Enerji ve İklim Değişimi Bakanlığı Basın bülteni, 5.12.2011

Handley Centre’in çalışması bu konuda yayımlanmış yüzlerce bilimsel araştırmanın bulgularını gözden geçirdi.  Binlerce sayfa tutan rapor 5 Aralık 2011’de kamuoyuna açıklandı.  Beş ülkeyle ilgili bazı bulguları sıralayalım:

Amerika Birleşik Devletleri.  Atmosfer ısınması devam ediyor.  Artış yüzyılın sonunda 4-4,5 dereceye ulaşabilir.  Kuzeyde yağış artışları olabilir, ama güneyde azalacak.  Mısır, buğday, soya üretiminde azalma görülecek.  Deniz seviyesinin yükselmesi 2070’de 13 milyon kişiyi etkileyebilir.

Çin.  Yağışlarda artış bekleniyor.  Pirinç, buğday ve mısır üretiminde ise azalma.  Su baskınları büyük zararlara yol açacak.  Denizin yükselmesi de büyük sorunlar yaratacak.

Fransa.  2,5-3,5 derecelik ısı artışı bekleniyor.  Yağışlar azalacak.  Buğday ürünü artarken mısırda azalma söz konusu.  Denizin yükselmesinin etkisi fazla olmayacakmış gibi duruyor.

Brezilya.  Amazon bölgesinde yağışlarda azalma beklenirken, ülkede soya, mısır ve pirinç üretiminde sıkıntılar belirecek.  Kıyılarda denizin yükselmesinden etkilenecek nüfus oldukça büyük.

Kenya.  Yağışlarda ciddi artışlar söz konusu.  Mısır, fasulye gibi tarımsal ürünlerde kriz bekleniyor.  Bunun sonucu olarak aşırı açık ve beslenme sorunları ortaya çıkabilir.

Kaynak:  Hervé Kempf, Le Monde, 13.12.2011

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Su, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s