Biyoyakıt kullanarak uçmak

Lufthansa Hamburg’la Frankfurt arasındaki seferlerinde (günde 4 kez) bitkisel yağlardan elde edilmiş yakıttan yararlanarak uçmaya başlayacak.  Bu uçuşlar sırasında motorlarından birinde %50 oranında bu tür yakıt karıştırılmış yakıt kullanacak.  Şirket bu yöntem sayesinde gazkarbonik salımının önemli oranda azalacağını ileri sürüyor.  Lufthansa bu yeni yakıtını Mozambik’ten satın aldı.

“Friends of the Earth Europe” adlı çevreci kuruluş ise bu girişimi alayla karşılıyor ve şirketi “yeşillik numarası” yapmakla suçluyor ve şu itirazları yapıyor:  (1)  Bu yakıtın üretimi sırasında da önemli oranda CO2 salınmaktadır.  (2)  Havacılık sektörü yılda 2 milyon ton bitki kaynaklı yakıt üretmek istiyor.  Bunun anlamı 3,5 milyon hektar alanı (yani Belçika büyüklüğündeki bir bölgeyi) beslenmeye dönük tarımdan koparmaktır.  Hem de açlığın söz konusu olduğu Afrika’da.  (3)  Mesele biraz da, 4 saatlik tren yolculuğunun yerine havaalanına gidip gelmesi, beklemesi ve uçmasıyla aşağı yukarı 2,5 saat süren hava yolculuğunun tercih ettirilmesini desteklemektir.

Bu arada Air France da patates kızartma makinelerinden çıkan yağları bu anlamda kullanmayı düşünüyor.  Ancak bu yağlar ABD’den elde edilecek ve gemilerle Fransa’ya getirilecek(!).

Rémi Barroux, Le Monde, 31.8.2011

Reklamlar
Bu yazı Biyoyakıt, Ulaşım, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s